Turkiya OAV va rasmiy manbalarga ko‘ra, marhuma 37 yoshli O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi Hakimova Durdona bo‘lgan. Ayol jasadi bo‘laklarga bo‘lingan: asosiy qoldiqlar chamadonga solingan holda konteynerga tashlangan, tananing boshqa qismlari esa boshqa joydan aniqlangan.
O‘zbekistonning Istanbuldagi Bosh konsulxonasi marhumaning shaxsini tasdiqlab, voqea tafsilotlarini ma’lum qildi. Diplomatlar bergan ma’lumotga ko‘ra, jasad topilgani haqida huquqni muhofaza qiluvchi organlarga soat 19:40 atrofida mahalliy aholi tomonidan xabar berilgan. Dastlabki ko‘zdan kechirish jarayonida jasad boshsiz ekani aniqlangan.
O‘zbekistonning Istanbuldagi Bosh konsulxonasi, Turkiya huquqni muhofaza qiluvchi organlari, sud-tibbiy ekspertiza markazi hamda prokuratura tomonidan o‘tkazilgan qo‘shma tekshiruvlar natijasida marhumaning shaxsi aniqlangan.
Mazkur holat bo‘yicha kamida ikki nafar O‘zbekiston fuqarosi qo‘lga olingan. Ular Turkiyani tark etib, Gruziyaga uchib ketishga uringan paytda hibsga olingan. Mahalliy OAV xabarlariga ko‘ra, gumonlanuvchilar marhumaning tanishlari bo‘lib, qurilishda ishlagan. Shuningdek, jinoyatga aloqador bo‘lishi mumkin bo‘lgan yana bir shaxs ham ushlangan.
Hozircha qotillikning sabablari rasman ochiqlanmagan. O‘zbekiston diplomatlari marhumaning yaqinlari bilan aloqa o‘rnatgan va ularga zarur konsullik-huquqiy yordam ko‘rsatmoqda. Tergov jarayoni nazoratga olingan, qo‘shimcha ma’lumotlar kelib tushishi bilan e’lon qilinadi.

В Стамбуле убита гражданка Узбекистана: подозреваемые задержаны
В Турции обнаружено обезглавленное тело гражданки Узбекистана. По делу об убийстве в Стамбуле задержаны несколько подозреваемых, ведётся расследование.
В Турции расследуется жестокое убийство гражданки Узбекистана. Обезглавленное тело женщины было обнаружено 24 января в мусорном контейнере в махалле Ферикой района Шишли города Стамбул.
По информации турецких СМИ и официальных источников, погибшей оказалась 37-летняя гражданка Республики Узбекистан Хакимова Дурдона. Тело женщины было расчленено: основные останки находились в чемодане, выброшенном в контейнер, другие части тела были обнаружены в другом месте.
Генеральное консульство Узбекистана в Стамбуле подтвердило личность погибшей и сообщило подробности инцидента. По данным дипломатов, сообщение о находке поступило в правоохранительные органы около 19:40 после того, как местный житель заметил подозрительный свёрток в мусорном контейнере. При осмотре было установлено, что тело без головы.
В ходе совместных проверок, проведённых Генеральное консульство Узбекистана в Стамбуле, турецкими правоохранительными органами, Центром судебно-медицинской экспертизы и прокуратурой, личность погибшей была установлена.
По данному факту задержаны как минимум двое граждан Узбекистана. Они были арестованы при попытке покинуть Турцию и вылететь в Грузию. По информации местных СМИ, подозреваемые являлись знакомыми погибшей и работали на строительстве. Также сообщается о задержании ещё одного лица, которое может быть причастно к преступлению.
Мотивы убийства на данный момент официально не раскрываются. Дипломаты Узбекистана установили контакт с родственниками погибшей и оказывают им необходимую консульско-правовую помощь. Ход расследования взят на контроль, дополнительная информация будет предоставляться по мере её поступления.