Surxondaryoda arxitektor va mansabdor pora olayotganda qo‘lga olindi
Surxondaryo viloyatida arxitektor va mansabdor 17 million so‘m pora olayotganda qo‘lga olindi. Jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Surxondaryo viloyatida qurilish sohasida korruptsiya holati fosh etildi. Bu haqda Davlat xavfsizlik xizmati (DXX) matbuot xizmati xabar berdi.
Qurilish loyihalash bilan shug‘ullanadigan xususiy loyiha kompaniyasi arxitektori Muzrabot tumanidagi fuqarodan tugallanmagan bino loyihasini “to‘siqlarsiz” tasdiqlab berish evaziga 17 million so‘m talab qilgan.
DXX va ichki ishlar organlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbir davomida arxitektor so‘ralgan pulni olayotganda ashyoviy dalillar bilan qo‘lga olindi.
Tergov jarayonida aniqlanishicha, u olingan mablag‘ning bir qismini — 1 million so‘mni tuman qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi bo‘limi rahbariga berishni rejalashtirgan. Mazkur mansabdor ham pora olayotgan paytda ushlangan.
Har ikki shaxsga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi, tergov ishlari davom etmoqda.
Avvalroq DXX xodimlari Navoiy va Surxondaryo viloyatlarida, shuningdek, Toshkentda ham mansabdor shaxslar va advokatlar orasida shunga o‘xshash korruptsiya holatlarini aniqlagandi.

В Сурхандарье архитектор и чиновник задержаны при получении взятки
Архитектор и чиновник в Сурхандарьинской области задержаны при получении взятки в 17 миллионов сумов. Возбуждено уголовное дело.
В Сурхандарьинской области выявлен факт коррупции в строительной сфере. Об этом сообщает пресс-служба Службы государственной безопасности (СГБ).
Архитектор частной проектной компании, занимающейся строительным проектированием, потребовал от жителя Музработского района 17 миллионов сумов за «беспрепятственное» согласование проектной документации незавершённого здания.
В ходе совместной операции СГБ и органов внутренних дел архитектор был задержан с поличным при получении оговорённой суммы.
Следствие установило, что часть денег — 1 миллион сумов — он намеревался передать начальнику районного отдела строительства и жилищно-коммунального хозяйства. Должностное лицо также было задержано при получении взятки.
В отношении обоих подозреваемых возбуждено уголовное дело, ведётся следствие.
Ранее сотрудники СГБ выявили аналогичные случаи коррупции среди должностных лиц и адвокатов в Навоийской и Сурхандарьинской областях, а также в Ташкенте.