Toshkent shahri va viloyatida 412 mingdan ortiq elektron retsept rasmiylashtirilgan, biroq dorixonalarda ularning atigi 13 foizi qo‘llanilgan. Rasmiylar nazorat va tekshiruvlarni kuchaytirishni rejalashtirmoqda.
Dekabr o‘rtalaridan buyon Toshkent shahri va Toshkent viloyatida 412 mingdan ortiq elektron retsept rasmiylashtirilgan, biroq dorixonalarda ularning atigi har sakkiztasidan bittasi ishlatilgan. Bu haqda Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi direktori Abdulla Azizov prezidentga taqdim etilgan va “O‘zbekiston 24” telekanalida namoyish qilingan taqdimotda ma’lum qildi.
Keltirilgan ma’lumotlarga ko‘ra, 387 mingdan ortiq elektron retsept davlat tibbiyot muassasalarida, yana 25,4 ming tasi xususiy klinikalarda rasmiylashtirilgan. Shunga qaramay, dorixonalarda bor-yo‘g‘i 54,7 ming retsept qo‘llanilgan bo‘lib, bu umumiy hajmning 13,3 foizini tashkil etadi.
Shu munosabat bilan rasmiylar dorixona segmenti ustidan nazoratni kuchaytirishni rejalashtirmoqda. Azizovning aytishicha, O‘zbekiston Bosh prokuraturasi bilan hamkorlikda dorixonalarda elektron retseptlardan real foydalanish bo‘yicha tekshiruvlar o‘tkaziladi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Soliq qo‘mitasi bilan birgalikda ayrim toifadagi dori vositalari savdosini nazorat qilish kuchaytiriladi. Xususan, gormonal va antibakterial preparatlar, jumladan antibiotiklar faqat elektron retsept asosida sotilishi lozimligi qat’iy nazoratga olinadi.
Agentlik rahbari ta’kidlashicha, qonunbuzarliklar aniqlangan taqdirda, faqat jarimalar bilan cheklanilmaydi. Asosiy e’tibor farmatsevtlarni o‘qitish va tushuntirish ishlariga qaratiladi. Dorixonalarda qayta instruktajlar o‘tkazish va elektron tizimga to‘liq o‘tish uchun amaliy yordam ko‘rsatish rejalashtirilgan.
Shu bilan birga, taqdimotda elektron retseptlar bilan ishlash tartibini buzganlik uchun jarimalar kabi javobgarlik choralari ham ko‘zda tutilgan. Tizimni 2026 yil oxirigacha O‘zbekistonning barcha hududlarida joriy etish rejalashtirilmoqda.
Rasmiylarning kutishicha, elektron retseptlarga to‘liq o‘tish polipragmaziya — bemorlarga ortiqcha dori-darmon buyurilishi xavfini kamaytirishga xizmat qiladi.

В Ташкенте аптеки используют лишь 13% электронных рецептов
В Ташкенте и области выписано более 412 тысяч электронных рецептов, но в аптеках использовано только 13%. Власти усилят контроль и проверки.
В Ташкент и Ташкентской области с середины декабря выписано более 412 тысяч электронных рецептов, однако в аптеках использован лишь каждый восьмой из них. Об этом сообщил директор Агентство по развитию фармацевтической отрасли Абдулла Азизов в презентации, представленной президенту и показанной телеканалом Узбекистан 24.
Согласно данным, более 387 тысяч электронных рецептов были оформлены в государственных медучреждениях, ещё 25,4 тысячи — в частных клиниках. При этом в аптеках применено только 54,7 тысячи рецептов, что составляет 13,3% от общего объёма.
В связи с этим власти намерены усилить контроль за аптечным сегментом. По словам Азизова, совместно с Генеральная прокуратура Узбекистана будут проводиться проверки фактического использования электронных рецептов в аптеках.
Параллельно с Налоговый комитет Узбекистана планируется усилить контроль за продажей отдельных категорий лекарственных средств. В частности, речь идёт о гормональных и антибактериальных препаратах, включая антибиотики, отпуск которых должен осуществляться исключительно по электронным рецептам.
Глава агентства отметил, что при выявлении нарушений акцент будет сделан не только на санкциях, но и на обучении фармацевтов. Аптекам планируется проводить повторные инструктажи и оказывать практическую помощь для полноценного перехода на электронную систему.
В то же время в презентации предусмотрены и меры ответственности, включая штрафы за нарушение порядка работы с электронными рецептами. До конца 2026 года систему планируется внедрить во всех регионах Узбекистана.
Власти ожидают, что полный переход на электронные рецепты позволит снизить риски полипрагмазии — назначения избыточного количества лекарств пациентам.
Система электронных рецептов была запущена в пилотном режиме 12 декабря. Однако после консультаций с представителями медучреждений, аптек и с учётом мнений граждан Министерство здравоохранения Узбекистана решило внедрять её поэтапно. Первый этап охватил антибиотики, синтетические антибактериальные препараты и гормональные средства системного действия.