Toshkentda har kuni qariyb 3–3,5 tonna non va oziq-ovqat mahsulotlari chiqindiga tashlanadi. Bu haqda “Gazeta” so‘roviga javoban Chiqindilarni boshqarish va aylanma iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi matbuot xizmati ma’lum qildi.
Idora ma’lumotlariga ko‘ra, poytaxtda bir sutkada 3000–3500 tonna chiqindi yig‘iladi. Shundan non va oziq-ovqat mahsulotlari ulushi umumiy hajmning taxminan 0,1 foizini tashkil etadi.
Umuman olganda, 2025 yil davomida Toshkentda qariyb 1,1 mln tonna chiqindi yig‘ilgan. Chiqindilarni olib chiqish tizimiga ulangan abonentlar soni 755 ming nafarga yetgan. Ko‘rsatilgan xizmatlar bo‘yicha qarzdorlik esa 19,9 mlrd so‘mni tashkil etgan.
Agentlikda qayd etilishicha, tushuntirish va targ‘ibot ishlari natijasida tashlab yuborilayotgan non va oziq-ovqat mahsulotlari hajmini kamaytirishga erishilgan. Ularni alohida yig‘ish uchun barcha chiqindi qabul qilish punktlarida maxsus konteynerlar o‘rnatilgan.
Avvalroq soha vakillari oziq-ovqat chiqindilari hajmi oshib borayotganini bildirgan edi. Xususan, 2023 yilda “Maxsustrans” davlat korxonasining bosh inspektori Ismoil Sagdullayev Toshkentda har kuni qariyb 3 tonna non mahsulotlari tashlab yuborilayotganini ma’lum qilgan. 2022 yil aprelida esa O‘zbekiston Adliya vazirligi poytaxtda kuniga o‘rtacha 2 tonna non chiqindiga chiqarilayotgani haqida xabar bergan.

В Ташкенте ежедневно выбрасывают до 3,5 тонны хлеба и продуктов питания
В Ташкенте ежедневно образуется до 3,5 тонны пищевых отходов, включая хлеб. Всего за 2025 год в столице собрано 1,1 млн тонн мусора.
В Ташкент ежедневно выбрасывается около 3–3,5 тонны хлеба и пищевых продуктов. Такие данные в ответ на запрос «Газеты» предоставила пресс-служба Агентство по управлению отходами и развитию циркулярной экономики.
По информации ведомства, в столице в сутки собирается от 3000 до 3500 тонн отходов. Доля хлеба и продуктов питания составляет около 0,1% от общего объёма.
В целом за 2025 год в Ташкенте было собрано порядка 1,1 млн тонн отходов. Количество абонентов, подключённых к системе вывоза мусора, достигает 755 тысяч. При этом задолженность за оказанные услуги составила 19,9 млрд сумов.
В агентстве отмечают, что благодаря разъяснительной работе объёмы выбрасываемого хлеба и пищевых продуктов удалось сократить. Для их сбора на всех пунктах приёма отходов установлены отдельные контейнеры.
Ранее представители отрасли сообщали о росте пищевых отходов. Так, в 2023 году главный инспектор государственного предприятия по вывозу мусора Махсустранс Исмаил Сагдуллаев заявлял, что в Ташкенте ежедневно выбрасывается около 3 тонн хлебобулочных изделий. В апреле 2022 года Министерство юстиции Узбекистана также сообщало, что объём выбрасываемого хлеба в столице составлял около 2 тонн в сутки.