Toshkentda ayollarni fohishalik bilan shug‘ullanish uchun Tailandga yuborish kanali fosh etildi
Toshkent aeroportida qizlarni fohishalikka jalb qilish maqsadida Tailandga yuborishda gumonlangan ikki ayol qo‘lga olindi. Holat yuzasidan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Toshkentda huquqni muhofaza qiluvchi organlar odam savdosi bilan bog‘liq bo‘lgan va yosh ayollarni xorijga fohishalikka jalb qilish uchun yuborish kanalining faoliyatiga chek qo‘ydi. Bu haqda Andijon viloyati IIB matbuot xizmati xabar berdi.
Maxsus operatsiya Ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan Davlat xavfsizlik xizmati bilan hamkorlikda Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida o‘tkazildi. Tadbir davomida qizlarni noqonuniy ravishda Tailandga yuborishni tashkil etishda gumonlangan ikki nafar ayol qo‘lga olindi.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, gumonlanuvchilar Farg‘ona viloyatida yashovchi 20 yoshli ayol va Qashqadaryo viloyatidan bo‘lgan 27 yoshli uning sherigi hisoblanadi. Ular qo‘lga olingan paytda Andijon viloyatida yashovchi 18–20 yoshli ikki nafar qizni xorijga jo‘natishga uringan.
Aniqlanishicha, jinoyatchilar jabrlanganlar uchun hujjatlarni rasmiylashtirish va aviachiptalarni to‘liq o‘z hisobidan to‘lagan. Qizlar Tailandga yetib borgach, ularni fohishalik bilan shug‘ullanishga majburlash rejalashtirilgan.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Jinoyat kodeksining 135-moddasi 2-qismi (“Odam savdosi”) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Gumonlanuvchilarga 5 yildan 10 yilgacha ozodlikdan mahrum etish jazosi tahdid solmoqda.

В Ташкенте пресечён канал отправки женщин в Таиланд для занятия проституцией
В аэропорту Ташкента задержаны две женщины, подозреваемые в отправке девушек в Таиланд для вовлечения в проституцию. Возбуждено уголовное дело.
В Ташкенте правоохранительные органы пресекли деятельность канала, связанного с торговлей людьми и отправкой молодых женщин за границу для вовлечения в проституцию. Об этом сообщила пресс-служба УВД Андижанской области.
Специальная операция была проведена сотрудниками органов внутренних дел совместно со Службой государственной безопасности в международном аэропорту Ташкента имени Ислама Каримова. В ходе мероприятия были задержаны две женщины, причастные к организации незаконной отправки девушек в Таиланд.
По данным следствия, подозреваемыми являются 20-летняя жительница Ферганской области и её 27-летняя сообщница из Кашкадарьинской области. В момент задержания они пытались отправить за рубеж двух девушек в возрасте от 18 до 20 лет, проживающих в Андижанской области.
Установлено, что злоумышленницы полностью оплатили оформление документов и авиабилеты для потерпевших. По прибытии в Таиланд девушек планировалось вовлечь в занятие проституцией.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 135 Уголовного кодекса Узбекистана («Торговля людьми»). Подозреваемым грозит наказание в виде лишения свободы сроком от пяти до десяти лет.