Toshkent viloyatida Bosh prokuratura va Ekologiya vazirligi o‘tkazgan reydlar davomida havo ifloslanishiga sabab bo‘lgan, filtrsiz ishlagan issiqxonalar aniqlanib, ularning egalari javobgarlikka tortildi.
Toshkent shahri va viloyatida issiqxonalarning faoliyatini tekshirish bo‘yicha tungi reydlar davom etmoqda. Bosh prokuratura va Ekologiya vazirligining qo‘shma ishchi guruhi atrof-muhitga zararli moddalar chiqarilishi bilan bog‘liq qonunbuzarliklarni aniqladi.
Xususan, Toshkent tumanidagi “Hasanboy guzari” mahallasi hamda Qibray tumanidagi “Parvoz” mahallasida joylashgan issiqxonalarda qozonxonalarda filtrlar o‘rnatilmagani ma’lum bo‘ldi. Bu holat atmosferaga zararli moddalarning chiqarilishini tartibga soluvchi ekologik me’yorlarning buzilishi sifatida baholandi.
Issiqxona egalari O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga muvofiq ma’muriy javobgarlikka tortildi.
Ekologiya vazirligi va Bosh prokuratura ma’lumotiga ko‘ra, tekshiruvlar davom etmoqda. Qonunbuzarlik sodir etgan shaxslar belgilangan tartibda javobgarlikka tortiladi.

В Ташкентской области обнаружены теплицы без фильтров в котельных
В ходе рейдов Генпрокуратуры и Минэкологии в Ташкентской области выявлены теплицы без фильтров, загрязнявшие воздух. Владельцы привлечены к ответственности.
В Ташкенте и Ташкентской области продолжаются ночные рейды по проверке деятельности теплиц. Совместная рабочая группа Генеральной прокуратуры и Министерства экологии выявила нарушения, связанные с выбросами вредных веществ в окружающую среду.
В частности, в теплицах, расположенных в махалле «Хасанбой гузари» Ташкентского района и махалле «Парвоз» Кибрайского района, было установлено отсутствие фильтров в котельных. Эти факты признаны нарушением экологических норм, регулирующих выбросы загрязняющих веществ в атмосферу.
В отношении владельцев теплиц оформлены административные протоколы в соответствии с Кодексом об административной ответственности.
По данным Министерства экологии и Генеральной прокуратуры, проверки продолжаются. Нарушители будут привлечены к ответственности в установленном законом порядке.