O‘zbekistonda 45 mingdan ortiq fuqaroda ov quroli mavjud
Ichki ishlar vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekistonda 45 mingdan ortiq fuqaro ov qurolini saqlash va ishlatish uchun ruxsatga ega. Bu haqda Jamoat tartibini muhofaza qilish xizmati bo‘limi boshlig‘i Davron Qosimov ma’lum qildi.
U fuqarolik va xizmat qurollari ustidan nazorat ichki ishlar organlari tomonidan amalga oshirilishini eslatib o‘tdi. Ov qurolini 25 yoshdan oshgan, ov jamiyatiga ro‘yxatdan o‘tgan va qurol bilan ishlash bo‘yicha 56 soatlik kursdan o‘tgan fuqarolar sotib olishi mumkin. Shuningdek, tibbiy tekshiruvlardan o‘tish va IIVdan ruxsat olish talab etiladi.
Hozirgi kunda mamlakatda IIVga qarashli 40 dan ortiq maxsus ov do‘konlari faoliyat yuritmoqda. Qurol egalari ustidan nazoratni profilaktika va litsenziyalash inspektorlari ta’minlaydi.
2025-yilning dastlabki sakkiz oyida qurolni saqlash va ishlatish qoidalarini buzganlik uchun 10 mingdan ortiq fuqaro ma’muriy javobgarlikka tortilgan. Shuningdek, 800 ga yaqin shaxs qurolni noqonuniy saqlash yoki ro‘yxatdan o‘tmaslik uchun jinoiy javobgarlikka tortilgan.
Yil boshidan buyon fuqarolar IIVga ixtiyoriy ravishda 1 000 dan ortiq qurolni topshirgan, jumladan, antikvar va kollektsion namunalari ham bor. Vazirlar Mahkamasi qarori №310ga muvofiq, qurolni ixtiyoriy topshirganlar uchun moliyaviy mukofot belgilangan.

В Узбекистане более 45 тысяч граждан владеют охотничьим оружием
В Узбекистане свыше 45 тысяч граждан имеют охотничье оружие. За 8 месяцев 10 тысяч человек привлечены к ответственности за нарушения.
По данным МВД, в Узбекистане свыше 45 тысяч граждан имеют разрешение на хранение и использование охотничьего оружия. Об этом сообщил начальник отдела Службы охраны общественного порядка Даврон Касимов.
Он напомнил, что контроль за гражданским и служебным оружием осуществляют органы внутренних дел. Приобрести охотничье оружие могут граждане старше 25 лет, зарегистрированные в охотничьем обществе и прошедшие 56-часовые курсы по обращению с оружием. Также необходимо пройти медицинские проверки и получить разрешение от МВД.
На сегодняшний день в стране работают более 40 специализированных охотничьих магазинов МВД. Контроль за владельцами оружия обеспечивают инспекторы профилактики и лицензирования.
За первые восемь месяцев 2025 года к административной ответственности привлечено свыше 10 тысяч граждан за нарушения правил хранения и использования оружия. Кроме того, около 800 человек привлечены к уголовной ответственности за незаконное хранение или отсутствие регистрации оружия.
С начала года граждане добровольно сдали в органы внутренних дел более 1000 единиц оружия, включая антикварные и коллекционные образцы. Согласно постановлению Кабинета министров №310, за добровольную сдачу оружия предусмотрено денежное вознаграждение.