O‘zbekistonda inson huquqlari bo‘yicha ta’lim dasturining beshinchi bosqichi boshlandi.
O‘zbekiston 2026–2030 yillarga mo‘ljallangan Inson huquqlari bo‘yicha ta’limning Butunjahon dasturining beshinchi bosqichini boshlamoqda. Dastur doirasida tanlovlar, loyihalar va yangi o‘quv kurslari rejalashtirilgan.
O‘zbekistonda 2026–2030 yillarga mo‘ljallangan Inson huquqlari bo‘yicha ta’limning Butunjahon dasturining beshinchi bosqichi boshlandi. Ushbu tashabbus doirasida mamlakatda ta’lim loyihalari, ilmiy tanlovlar hamda maxsus o‘quv dasturlarini amalga oshirish rejalashtirilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi qaroriga muvofiq, dasturni amalga oshirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” hamda uning ijrosini nazorat qiladigan Milliy komissiya tarkibi tasdiqlandi.
Dastur davomida har yili “Inson huquqlari haftaligi”, huquqiy ta’lim masalalariga bag‘ishlangan ilmiy-tadqiqot loyihalari tanlovlari, shuningdek xorijda o‘qish va malaka oshirish uchun ochiq tanlovlar o‘tkaziladi.
Harbiy ta’lim tizimiga ham alohida e’tibor qaratiladi. Oliy harbiy va harbiylashtirilgan ta’lim muassasalari kursantlari hamda talabalari uchun “Inson huquqlari” nomli maxsus o‘quv kursi joriy etiladi.
Vazirlik va idoralar dastur ijrosi bo‘yicha har chorakda Milliy komissiyaga hisobot taqdim etib boradi. Komissiyaning ishchi organi etib O‘zbekiston Respublikasi Inson huquqlari bo‘yicha milliy markazi belgilangan.
Inson huquqlari bo‘yicha ta’limning Butunjahon dasturi 2004 yildan buyon bosqichma-bosqich amalga oshirilmoqda. Birinchi bosqich (2005–2009 yillar) maktablarga, ikkinchi bosqich (2010–2014) oliy ta’lim muassasalari, pedagoglar, davlat xizmatchilari va harbiylar tayyorlashiga qaratilgan. Uchinchi bosqich (2015–2019) OAV vakillariga bag‘ishlangan bo‘lsa, to‘rtinchi bosqich (2020–2024) yoshlar bilan ishlashga yo‘naltirilgan.
Beshinchi bosqich esa inson huquqlari sohasidagi ta’lim tashabbuslari qamrovini kengaytirish va o‘qitishning yangi formatlarini joriy etishga qaratilgan.

В Узбекистане начался пятый этап программы образования по правам человека
Узбекистан запускает пятый этап Всемирной программы образования по правам человека на 2026–2030 годы. Запланированы конкурсы, проекты и новые учебные курсы.
В Узбекистане стартовал пятый этап Всемирной программы образования в области прав человека, рассчитанный на 2026–2030 годы. В рамках инициативы в стране планируется проведение образовательных проектов, научных конкурсов и специальных учебных программ.
Согласно постановлению Кабинет Министров Республики Узбекистан, утверждена дорожная карта реализации программы, а также состав Национальной комиссии, которая будет контролировать ее выполнение.
В период действия программы ежегодно будут проводиться «Недели прав человека», конкурсы научно-исследовательских проектов, посвященные вопросам правового образования, а также открытые конкурсы для обучения и повышения квалификации за рубежом.
Отдельное внимание уделят системе военного образования. Для курсантов и студентов высших военных и военизированных учебных заведений внедрят специальный учебный курс «Права человека».
Министерства и ведомства обязаны ежеквартально представлять отчеты о ходе реализации программы в Национальную комиссию. Ее рабочим органом определен Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека.
Всемирная программа образования по правам человека действует с 2004 года и реализуется поэтапно. Первый этап (2005–2009 годы) был ориентирован на школы, второй (2010–2014) — на высшие учебные заведения и подготовку педагогов, государственных служащих и военных. Третий этап (2015–2019) был посвящен представителям СМИ, а четвертый (2020–2024) — молодежи.
Пятый этап программы направлен на расширение охвата образовательных инициатив и внедрение новых форматов обучения в сфере прав человека.