O‘zbekistonda 2026 yilda deyarli 6 000 turdagi dori vositalari narxlari bosqichma-bosqich pasaytirilishi rejalashtirilmoqda. Birinchi bosqichda 2 000 preparat qamrab olindi — ularning ulgurji narxlari distribyutorlar uchun o‘rtacha 40–60% ga tushirildi. Bu haqda Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi direktori Abdulla Azizov prezidentga taqdimotdan so‘ng ma’lum qildi.
Azizovning so‘zlariga ko‘ra, muhim qadam 25 dekabr kuni referent narxlarni qayta ko‘rib chiqish bo‘ldi. «2 000 turdagi dori vositalari uchun distribyutorlar narxlari pasaytirildi, 1 martdan esa narxlar aholiga ham tushiriladi», — dedi u “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida.
Shuningdek, yangi tartib ishlab chiqilgan bo‘lib, unda 1 aprel sanasidan boshlab yana taxminan 4 000 ta import dori vositalari narxlari pasaytirilishi ko‘zda tutilgan. Shu tariqa, yil davomida narxlar pasayishi taxminan 6 000 preparatga ta’sir qiladi.
Agentlik rahbari hisob-kitoblariga ko‘ra, narxlarni qayta ko‘rib chiqish orqali taxminan 70 million dollar tejashga erishilgan. Shu bilan birga, u distribyutorlarning manfaatlariga ham ta’sir qilganini tan oldi: ba’zi dorilar yuqori narxlarda sotib olingan, soliq va boj to‘lovlari oshirilgan. Shu sababli, prezident tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida taxminan 20 million dollarni qaytarishni qo‘llab-quvvatlagan.
Hozirgi kunda O‘zbekistonda 11 900 dan ortiq retsept bo‘yicha beriladigan dori vositalari ro‘yxatga olingan, ularning taxminan 7 600 tasi import qilingan.
Nima uchun dorilar qimmat bo‘lgan?
2020 yildan boshlab mamlakatda referent narx tizimi amal qilmoqda — bu ishlab chiqaruvchi narxini uning kelib chiqqan mamlakati va bir qator boshqa davlatlardagi narxlar bilan solishtirish mexanizmi. Regulyator maksimal narxni belgilaydi, undan yuqori narxda sotish taqiqlanadi. 2025 yilda referent mamlakatlar ro‘yxatiga Turkiya va Misr qo‘shildi, u yerda dorilar narxi pastroq.
Abdulla Azizovning oldingi izohiga ko‘ra, import dorilarining taxminan 65% i (taxminan 5 000 tur) faqat O‘zbekiston bozoriga mo‘ljallangan bo‘lgan, bu ularning narxini boshqa davlatlar bilan solishtirishni qiyinlashtirgan va ortiqcha qimmat narx belgilanishiga olib kelgan. Bundan tashqari, ayrim yetkazib beruvchilar dorilarning tarkibi yoki chiqarilish shaklini o‘zgartirgan, bu esa referent mamlakatlarda bevosita analoglarini topishni imkonsiz qilgan.

В Узбекистане оптовые цены на 2000 лекарств снизили на 40–60%
В Узбекистане оптовые цены на 2000 лекарств снижены на 40–60%. В 2026 году планируется удешевить почти 6000 препаратов, сообщили в Фармагентстве.
В Узбекистане в 2026 году планируется поэтапно снизить цены почти на 6000 наименований лекарственных средств. Первое удешевление уже затронуло 2000 препаратов — их оптовые цены для дистрибьюторов уменьшены в среднем на 40–60%. Об этом сообщил директор Агентство по развитию фармацевтической отрасли Абдулла Азизов после презентации у президента.
По его словам, ключевым шагом стал пересмотр референтных цен 25 декабря. «По 2000 наименованиям лекарств снижены оптовые цены для дистрибьюторов, а с 1 марта будут снижены цены и для населения», — отметил Азизов в интервью телеканалу Узбекистан 24.
Параллельно подготовлено новое положение, предусматривающее дальнейшее снижение цен ещё примерно на 4000 импортируемых лекарств с 1 апреля. Таким образом, в течение года удешевление затронет около 6000 препаратов.
По оценке главы агентства, пересмотр цен уже позволил сэкономить порядка $70 млн. При этом он признал, что изменения затронули интересы дистрибьюторов: часть препаратов была закуплена по более высоким ценам с уплатой повышенных налогов и таможенных пошлин. В связи с этим, по его словам, президент поддержал возврат около $20 млн для поддержки предпринимателей.
Сегодня в Узбекистане зарегистрировано более 11 900 рецептурных лекарственных средств, из которых около 7600 — импортные.
Почему лекарства были дорогими
С 2020 года в стране действует система референтного ценообразования — механизм сравнения цен производителя в стране происхождения и ряде других государств. Регулятор устанавливает предельную цену, выше которой продажа запрещена. В 2025 году в перечень референтных стран были добавлены Турция и Египет, где цены на препараты ниже.
Как ранее пояснял Абдулла Азизов, около 65% импортных лекарств (почти 5000 наименований) производились исключительно для рынка Узбекистана, что не позволяло сравнивать их стоимость с другими странами и способствовало завышению цен. Кроме того, отдельные поставщики изменяли составы или формы выпуска препаратов, что делало невозможным поиск прямых аналогов в референтных странах.
В агентстве подчёркивают, что пересмотр референтных цен продолжится, а меры направлены на стабилизацию фармацевтического рынка и повышение доступности лекарств для населения.