O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev fuqarolarni uy-joy bilan ta’minlashni sezilarli darajada oshirish va turar-joy fondini kengaytirishga qaratilgan yangi urbanizatsiya strategiyasini tasdiqladi. Hujjatga ko‘ra, bir kishiga to‘g‘ri keladigan o‘rtacha yashash maydoni 18,9 m² dan 23 m² gacha oshirilishi belgilangan.
Ushbu maqsadga erishish uchun 2040 yilga borib yillik uy-joy qurilishi hajmi ikki barobardan ortiq oshirilishi — yiliga 280 ming kvartiraga yetkazilishi rejalashtirilgan. Hozirgi ko‘rsatkichlar mamlakatning demografik ehtiyojlariga javob bermasligi tan olindi, chunki O‘zbekistonda har yili taxminan 200 ming yangi oila shakllanadi.
Davlat dasturi qurilish sur’atlarini bosqichma-bosqich oshirishni nazarda tutadi. Shunday qilib, 2026 yilda 140 ming kvartira, 2027 yilda 150 ming, 2028 yilda esa 160 ming turar-joy birligi foydalanishga topshirilishi rejalashtirilgan.
Strategiyaning asosiy yo‘nalishlaridan biri eski uy-joy fondini yangilash va yer resurslaridan samarali foydalanish bo‘ladi. Rеnovatsiya loyihalarining umumiy qurilishdagi ulushi hozirgi 15% dan 2040 yilga borib 60% ga oshirilishi ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, dastur “Yangi O‘zbekiston” zamonaviy turar-joy massivlarini kengaytirishni nazarda tutadi — ularning soni mamlakat bo‘ylab 120 taga yetkazilishi rejalashtirilgan.
Loyihalarni tezkor amalga oshirish uchun Uy-joy raqamli boshqaruv tizimi joriy etiladi. U umumiy reja bazasi, qurilish uchun tayyor yer uchastkalari reyestri hamda developerlar reytingini birlashtiradi.
Raqamlashtirish jarayonlari byurokratik tartiblarni sezilarli darajada qisqartirishga yordam beradi: quruvchilar uchun ruxsatnoma olish muddati bir necha oylikdan 7–15 kungacha qisqartirilishi rejalashtirilgan.

В Узбекистане планируют строить до 280 тысяч квартир в год
Президент Узбекистана утвердил стратегию, по которой объёмы жилищного строительства вырастут до 280 тыс. квартир в год, а обеспеченность жильём увеличится к 2040 году.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев утвердил новую стратегию урбанизации, направленную на существенное расширение жилого фонда и повышение уровня обеспеченности граждан жильём. Согласно документу, средняя жилая площадь на одного человека должна увеличиться с 18,9 до 23 квадратных метров.
Для достижения этой цели к 2040 году ежегодные объёмы жилищного строительства планируется нарастить более чем в два раза — до 280 тысяч квартир в год. Власти признали, что текущие показатели не отвечают демографическим потребностям страны, учитывая, что ежегодно в Узбекистане формируется около 200 тысяч новых семей.
Госпрограмма предусматривает поэтапный рост темпов строительства. Так, в 2026 году планируется ввод 140 тысяч квартир, в 2027-м150 тысяч, а в 2028 году160 тысяч жилых единиц.
Одним из ключевых акцентов стратегии станет реновация старого жилого фонда и более рациональное использование земельных ресурсов. Долю реновационных проектов в общем объёме строительства предполагается увеличить с текущих 15% до 60% к 2040 году.
Кроме того, программа предусматривает расширение сети современных жилых массивов «Новый Узбекистан» — их количество планируется довести до 120 объектов по всей стране.
Для ускорения реализации проектов будет внедрена цифровая система управления Uy-joy. Она объединит базу генеральных планов, реестр земельных участков, готовых к застройке, а также рейтинг девелоперов.
Ожидается, что цифровизация процессов позволит значительно сократить бюрократические процедуры: сроки получения разрешительных документов для застройщиков планируется уменьшить с нескольких месяцев до 7–15 дней.