Asosiy loyihalardan biri — uzunligi 282 kilometr bo‘lgan zamonaviy Toshkent — Samarqand avtomagistrali qurilishi. Ia toifasiga mansub bo‘lgan ushbu yo‘l oltita harakat polosasi va yuqori mustahkam sement-beton qoplamaga ega bo‘ladi. Loyihaga ko‘ra, avtomobillar harakat tezligi soatiga 150 km gacha yetadi, bu esa ikki shahar o‘rtasidagi safar vaqtini sezilarli darajada qisqartiradi.
Loyiha doirasida 12 ta transport chorrahasi, 91 ta ko‘prik va 16 ta yo‘l o‘tkazgich qurilishi rejalashtirilgan. Qurilish ishlarini besh yil ichida yakunlash mo‘ljallanmoqda.
Shu bilan birga, umumiy uzunligi 171 kilometr bo‘lgan Toshkent — Angren — Qamchiq dovoni muqobil avtomagistrali loyihasi ham ko‘rib chiqilmoqda. Ushbu yo‘lning asosiy xususiyati — umumiy uzunligi qariyb 33 kilometr bo‘lgan tunnellar qurilishi bo‘lib, bu tog‘ tizmasi orqali yil davomida xavfsiz transport qatnovini ta’minlaydi.
Prezident, shuningdek, yo‘l harakatini boshqarishning intellektual tizimlarini joriy etish va yo‘l infratuzilmasi holatini doimiy monitoring qilish zarurligini ta’kidladi.
Bundan tashqari, Toshkentda yangi xalqaro aeroport qurilishi loyihasi ham taqdim etildi. Birinchi bosqichda maydoni 208 ming kvadrat metrdan ortiq bo‘lgan terminal hamda har biri 4 kilometr uzunlikdagi ikkita uchish-qo‘nish yo‘lagi qurilishi rejalashtirilgan.
Kelajakdagi aeroport infratuzilmasi yiliga 20 million yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatish va bir vaqtning o‘zida 169 ta havo kemasini joylashtirish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Aeroportning o‘tkazuvchanligi soatiga 30 tagacha reysni tashkil etadi, bu esa zamonaviy xalqaro xavfsizlik va qulaylik standartlariga mos keladi.
Prezident mas’ul idoralarga loyihalarning iqtisodiy ko‘rsatkichlarini batafsil ishlab chiqish va ularni amalga oshirish uchun xorijiy investitsiyalarni jalb etish bo‘yicha topshiriq berdi.

В Узбекистане построят шестиполосную трассу Ташкент — Самарканд
Президент утвердил параметры новой скоростной трассы Ташкент — Самарканд длиной 282 км. Дорога будет шестиполосной с проектной скоростью до 150 км/ч.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с реализацией крупных инфраструктурных проектов, направленных на модернизацию транспортной системы страны. Среди ключевых инициатив — строительство скоростных автомагистралей и нового международного аэропорта столицы.
Одним из основных проектов станет современная автомагистраль ТашкентСамарканд протяженностью 282 километра. Трасса категории Ia будет иметь шесть полос движения и цементобетонное покрытие повышенной прочности. Проектная скорость движения составит до 150 км/ч, что позволит существенно сократить время поездки между городами.
Проект предусматривает строительство 12 транспортных развязок, 91 моста и 16 путепроводов. Завершить работы планируется в течение пяти лет.
Параллельно рассматривается проект альтернативной автомагистрали ТашкентАнгрен — перевал Камчик общей протяженностью 171 километр. Особенностью этой дороги станет строительство тоннелей суммарной длиной около 33 километров, что позволит обеспечить безопасное круглогодичное сообщение через горный хребет.
Президент также подчеркнул необходимость внедрения интеллектуальных систем управления движением и постоянного мониторинга состояния дорожной инфраструктуры.
Кроме того, был представлен проект нового международного аэропорта Ташкента. На первом этапе планируется строительство терминала площадью более 208 тысяч квадратных метров и двух взлетно-посадочных полос длиной по 4 километра каждая.
Инфраструктура будущего аэропорта будет рассчитана на обслуживание до 20 миллионов пассажиров в год и размещение до 169 воздушных судов. Пропускная способность аэропорта составит до 30 рейсов в час, что позволит соответствовать современным международным стандартам безопасности и комфорта.
Президент поручил ответственным ведомствам детально проработать экономические параметры проектов и привлечь иностранные инвестиции для их реализации.