O‘zbekistonda birinchi ayol sudyalar assotsiatsiyasi tashkil etiladi
Saida Mirziyoyeva O‘zbekistonda birinchi ayol sudyalar assotsiatsiyasini tashkil etish haqida e’lon qildi. Tashabbus sud tizimini rivojlantirish va fuqarolarning huquqlarini himoya qilishga qaratilgan.
O‘zbekiston Prezidentining ma’muriyati rahbari Saida Mirziyoyeva mamlakat tarixidagi birinchi ayol sudyalar assotsiatsiyasini tashkil etish haqida e’lon qildi. Bu haqda u Xalqaro ayol sudyalar kuniga bag‘ishlangan tantanali tadbirda ma’lum qildi.
Sud tizimi vakillari oldida so‘zlagan Mirziyoyeva prezident Shavkat Mirziyoyevning ayollar va bolalarni zo‘ravonlikdan himoya qilishni kuchaytirishga qaratilgan yaqinda qabul qilingan farmonining ahamiyatini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, yangi hujjat an’analar, ijtimoiy mavqe yoki lavozimga tayanib bunday jinoyatlarni oqlash mumkin emasligini aniq ko‘rsatadigan signal bo‘lishi lozim.
Mirziyoyeva qayd etganidek, huquqiy tizim shunday ishlashi kerakki, huquqbuzarlar javobgarlikdan qocholmasin. Buning uchun barcha huquqni qo‘llash bosqichlari – dastlabki tekshiruvdan tortib sud qarorlarini chiqarishgacha – samaradorligini oshirish rejalashtirilgan.
Uning fikricha, har bir bosim yoki majburlash holatiga ob’ektiv huquqiy baho berilishi kerak, bu esa jabrlanganlarning qo‘rquv yoki sukut tufayli jinoyatni yashirishini istisno qiladi.
Tadbir yakunida Mirziyoyeva ayol sudyalarni davlat mukofotlari bilan taqdirladi, ularning qonuniylikni mustahkamlashdagi hissasi va ishlarni ko‘rib chiqishda prinsipial pozitsiyasini ta’kidladi.
Ayol sudyalar assotsiatsiyasini tashkil etish, deya ta’kidladi Mirziyoyeva, sud tizimini rivojlantirishda muhim qadam bo‘lib, adolatni mustahkamlash va fuqarolarning huquqlarini himoya qilish yo‘nalishidagi ishonchli qadamlardan biri hisoblanadi.

В Узбекистане создадут первую Ассоциацию женщин-судей
Саида Мирзиёева объявила о создании первой Ассоциации женщин-судей в Узбекистане. Инициатива направлена на развитие судебной системы и защиту прав граждан.
Руководитель Администрации президента Саида Мирзиёева объявила о создании первой в истории страны Ассоциации женщин-судей. Об этом она сообщила во время торжественного мероприятия, посвященного Международному дню женщин-судей.
Выступая перед представителями судебной системы, Мирзиёева подчеркнула значимость недавно принятого указа президента Шавкат Мирзиёев, направленного на усиление защиты женщин и детей от насилия. По ее словам, новый документ должен стать четким сигналом о недопустимости оправдания подобных преступлений ссылками на традиции, социальное положение или должность.
Она отметила, что правовая система должна работать так, чтобы у правонарушителей не оставалось возможностей избежать ответственности. Для этого планируется повысить эффективность всех этапов правоприменения — от доследственной проверки до вынесения судебных решений.
По словам Мирзиёевой, каждому случаю давления или принуждения должна даваться объективная правовая оценка, исключающая сокрытие преступлений из-за страха или молчания пострадавших.
В завершение мероприятия она вручила государственные награды женщинам-судьям, отметив их вклад в укрепление законности и принципиальную позицию при рассмотрении дел.
Создание Ассоциации женщин-судей, как подчеркнула Мирзиёева, станет важным шагом в развитии судебной системы и подтверждением курса на укрепление справедливости и защиту прав граждан.