O‘zbekistonda internetda haqorat, tuhmat va nojo‘ya so‘zlar ishlatish uchun ma’muriy javobgarlik joriy etilishi rejalashtirilmoqda. Tegishli qonun loyihasi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi tomonidan ma’qullanib, Senat ko‘rib chiqishiga yuborildi.
Qonun loyihasiga ko‘ra:
telekommunikatsiya tarmoqlarida qo‘pol va haqoratli so‘zlar ishlatganlik uchun,
onlayn maydonda jamoat tartibini buzuvchi harakatlar (internet-xuliganlik) uchun javobgarlik belgilanishi ko‘zda tutilgan.
Xususan, internet-xuliganlik uchun jarima 5 mln so‘mgacha yoki ma’muriy hibs 10 kungacha berilishi mumkin.
Qanday o‘zgarishlar kutilmoqda:
internetda haqorat va nojo‘ya so‘zlar uchun javobgarlik;
o‘z huquqbuzarliklarini targ‘ib qiluvchi kontent (“o‘zini reklama qilish”) uchun jazolar;
xorijiy harbiy harakatlarda ishtirokni targ‘ib qiluvchi materiallarni tarqatish taqiqlanadi.
Deputat Saidullo Azimovning ta’kidlashicha, qonun loyihasi ikkinchi o‘qishda takomillashtirilgan: internet huquqbuzarliklari kichik xuliganlik moddasiga kiritilgan va normalar aniqroq ifodalangan.
Shuningdek, qamoqqa olingan mol-mulkni yashirish, yo‘qotish yoki zararlanishi uchun javobgarlik joriy etiladi va bu ishlarni Majburiy ijro byurosi ko‘rib chiqadi. Jarima miqdori 100 dan 20 baza qiymatgacha kamaytirildi, bu jazoning nisbatlilik printsipiga mos keladi.
Yangi choralar internetda agressiv va noqonuniy kontent tarqalishini kamaytirish, huquqbuzarliklarni taqlid qilish darajasini pasaytirishga yordam beradi.

В Узбекистане ужесточат ответственность за оскорбления и мат в интернете
В Узбекистане одобрили закон о наказании за оскорбления, мат и интернет-хулиганство. Штрафы до 5 млн сумов и арест до 10 суток.
В Узбекистан планируют ввести административную ответственность за нецензурную лексику, оскорбления и интернет-хулиганство. Соответствующий законопроект уже одобрен Законодательной палатой Олий Мажлис и направлен на рассмотрение в Сенат.
Документ предусматривает наказание за использование грубой и оскорбительной речи в телекоммуникационных сетях, а также за действия, нарушающие общественный порядок в онлайн-пространстве. В частности, за интернет-хулиганство могут назначить штраф до 5 млн сумов или административный арест до 10 суток.
Что изменится
Поправки охватывают сразу несколько направлений:
• ответственность за нецензурную лексику и оскорбления в сети;
• наказание за публикацию контента, где человек продвигает собственные правонарушения («самопиар»);
• запрет на распространение материалов, пропагандирующих участие в боевых действиях за рубежом.
По словам депутата Сайдулло Азимов, документ был доработан ко второму чтению. В частности, нормы об интернет-правонарушениях включили в статью о мелком хулиганстве, а формулировки сделали более точными.
Дополнительные меры
Законопроект также вводит ответственность за сокрытие, утрату или повреждение арестованного имущества, если это мешает исполнительным процедурам. Рассмотрением таких дел займется Бюро принудительного исполнения.
При этом размер штрафа за подобные нарушения был снижен — со 100 до 20 базовых расчетных величин, что, как отмечается, соответствует принципу соразмерности наказания.
Ожидается, что новые меры помогут сократить распространение агрессивного и противоправного контента в интернете, а также снизить уровень подражания правонарушениям.