O‘zbekistonda 2026 yildan boshlab fuqarolar va biznesdan ayrim hujjatlarni talab qilish taqiqlanadi
2026 yildan boshlab O‘zbekistonda davlat organlari fuqarolar va biznesdan ayrim hujjatlarni, jumladan tibbiy ma’lumotnomalar va sertifikatlarni talab qila olmaydi. Ma’lumotlar “Raqamli hukumat” tizimi orqali tekshiriladi.
2026 yil 1 yanvardan O‘zbekistonda davlat organlari va tashkilotlari fuqarolar hamda biznesdan ayrim hujjatlarni talab qila olmaydi. Tegishli farmonni prezident imzoladi.
Endilikda davlat xizmatlari ko‘rsatishda, ishga qabul qilishda va ma’muriy jarayonlarda zarur ma’lumotlar “Raqamli hukumat” tizimi orqali avtomatik so‘raladi. Ushbu hujjatlarni talab qilish davlat xizmatlari to‘g‘risidagi qonunchilikni buzish hisoblanadi.
Ta’qiqlangan hujjatlar ro‘yxatiga quyidagilar kiritildi:
• 083 va 063-shakldagi tibbiy ma’lumotnomalar;
• vaqtinchalik mehnatga layoqatsizlik varaqasi;
• xorijiy til bilish darajasi milliy sertifikati;
• sport razryadi to‘g‘risidagi ma’lumotnoma;
• ilmiy daraja olishni tasdiqlovchi hujjatlar va boshqalar.
Hukumat hisob-kitoblariga ko‘ra, yangi qoidalar aholiga yiliga qariyb 47 mlrd so‘m tejash imkonini beradi, ma’muriy xarajatlar esa 80 mlrd so‘mga qisqaradi.
Tashabbus byurokratik to‘siqlarni kamaytirish, davlat xizmatlarini raqamlashtirish va sun’iy intellekt texnologiyalarini faol joriy etishga qaratilgan.

В Узбекистане запретят требовать ряд документов у граждан и бизнеса с 2026 года
С 2026 года в Узбекистане госорганы не смогут требовать у граждан и бизнеса ряд документов, включая медсправки и сертификаты. Данные будут проверяться через «Цифровое правительство».
С 1 января 2026 года в Узбекистане вступит в силу перечень документов и сведений, которые государственные органы и организации больше не смогут требовать у граждан и бизнеса. Соответствующий указ подписал президент страны.
Теперь при предоставлении госуслуг, приёме на работу и прохождении административных процедур необходимые данные будут автоматически запрашиваться через систему «Цифровое правительство». Требование этих документов будет считаться нарушением законодательства о государственных услугах.
В утверждённый перечень вошли:
• медицинские справки форм 083 и 063;
• листок временной нетрудоспособности;
• национальный сертификат об уровне знания иностранного языка;
• справки о спортивном разряде;
• документы о получении научных степеней и другие.
По данным правительства, внедрение новых правил позволит ежегодно экономить населению около 47 млрд сумов, а административные расходы сократятся на 80 млрд сумов.
Таким образом, инициатива направлена на сокращение бюрократических барьеров, цифровизацию госуслуг и активное внедрение технологий искусственного интеллекта.