O‘zbekistonda 2035 yilga qadar onkologik kasalliklar bilan kurash bo‘yicha Milliy dastur tasdiqlandi. Yangi strategiya doirasida onkologiya bilan kasallangan bemorlarning kamida 80 foiziga zamonaviy tibbiy texnologiyalar bilan ta’minlab, diagnostika va davolash tizimini sezilarli darajada yaxshilash rejalashtirilgan.
Dastur xalqaro standartlarga asoslangan saratonni erta aniqlash va davolash tizimini rivojlantirishni ko‘zda tutadi. Jumladan, o‘tkir o‘sma kasalliklarini erta bosqichda aniqlash ulushi hozirgi 45 foizdan 59 foizga oshirilishi rejalashtirilgan.
Keyingi o‘n yillik uchun dastur asosiy maqsadlari:
onkologik kasalliklar bilan kasallangan bemorlarning besh yillik omon qolish darajasini 40 foizdan 55 foizgacha oshirish;
eng keng tarqalgan va oldini olish mumkin bo‘lgan saraton turlari — o‘pka, bachadon bo‘yni, oshqozon va jigar saratoni — kasallanishini 5 foizga kamaytirish.
Reforma doirasida Respublika ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy tibbiy onkologiya va radiologiya markazi Milliy onkologiya markaziga aylantirilishi ko‘zda tutilgan.

В Узбекистане запустили национальную программу по борьбе с раком
В Узбекистане стартовала национальная программа по борьбе с раком до 2035 года. Планируется улучшить раннюю диагностику и повысить выживаемость пациентов.
В Узбекистане утверждена Национальная программа по борьбе с онкологическими заболеваниями до 2035 года. В рамках новой стратегии планируется значительно улучшить систему диагностики и лечения, обеспечив современными медицинскими технологиями не менее 80% пациентов с онкологией.
Программа предусматривает развитие системы раннего выявления и лечения рака на основе международных стандартов. В частности, долю диагностирования злокачественных опухолей на ранних стадиях планируется увеличить с нынешних 45% до 59%.
Среди ключевых целей программы на ближайшее десятилетие:
• увеличение пятилетней выживаемости пациентов с онкологическими заболеваниями с 40% до 55%;
• снижение заболеваемости наиболее распространенными и потенциально предотвратимыми видами рака — легких, шейки матки, желудка и печени — на 5%.
В рамках реформы также предусмотрено преобразование Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр онкологии и радиологии в Национальный онкологический центр.