Voronejda o‘zbekistonliklar noqonuniy migratsiyani tashkil etganlikda ayblanmoqda
Voronejda sud xorijliklar uchun soxta migratsiya hujjatlarini tayyorlaganlikda ayblanayotgan yetti nafar O‘zbekiston fuqarosining ishini ko‘rib chiqadi.
Voronej shahrida O‘zbekiston fuqarolariga qarshi noqonuniy migratsiyani tashkil etish bo‘yicha jinoyat ishi tergovi yakunlandi.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, 2023-yil yanvaridan 2024-yil dekabrigacha bo‘lgan davrda yetti nafar o‘zbekistonlikdan iborat guruh pullik asosda soxta migratsiya hujjatlarini tayyorlab bergan. Ushbu hujjatlar xorijliklarga Rossiya hududida noqonuniy ravishda yashash imkonini bergan.
Tergov idoralari jinoyat guruhi aniq rol taqsimoti bilan harakat qilganini va noqonuniy migrantlardan foyda olish uchun puxta tizim tashkil etganini bildirgan.
Hozirda gumonlanuvchilar qamoqda saqlanmoqda. Ularga Rossiya Federatsiyasi Jinoyat kodeksining “Noqonuniy migratsiyani tashkil etish” moddasi bo‘yicha jazo tayinlanishi mumkin.
Avvalroq, O‘zbekiston bankining sobiq xodimi Yevgeniy Serebryakov Moskva shahrida Rossiya Qurolli kuchlari Bosh shtabi polkovnigi avtomobilini portlatganini tan olgani haqida xabar berilgan edi. Uning ishi sudga yuborilgan bo‘lib, sud jarayoni yopiq tarzda o‘tkaziladi.

В Воронеже узбекистанцев обвиняют в организации нелегальной миграции
В Воронеже суд рассмотрит дело семи граждан Узбекистана, обвиняемых в изготовлении поддельных миграционных документов для иностранцев.
В Воронеже завершено расследование уголовного дела против семи граждан Узбекистана, обвиняемых в организации незаконной миграции.
По данным следствия, с января 2023 по декабрь 2024 года группа изготавливалa поддельные миграционные документы за денежное вознаграждение. Эти бумаги позволяли иностранным гражданам незаконно находиться на территории России.
Следствие считает, что преступное сообщество действовало с чётким распределением ролей и организованной схемой получения прибыли от нелегальных мигрантов.
Сейчас обвиняемые находятся под стражей. Им грозит наказание в соответствии со статьёй «Организация незаконной миграции» Уголовного кодекса РФ.
Ранее сообщалось, что бывший сотрудник узбекистанского банка Евгений Серебряков признал вину в подрыве автомобиля полковника Генштаба ВС РФ в Москве. Его дело также передано в суд, слушания пройдут в закрытом режиме.