Toshkentning Yunusobod tumani hokimi etib 31 yoshli Abrorxo‘ja Saidaliyev tayinlandi. Uning salafi prezident tashrifidan so‘ng lavozimini tark etdi.
Toshkent shahrining Yunusobod tumanida rahbariyat almashdi. Tuman hokimi lavozimiga 31 yoshli Abrorxo‘ja Rustamxo‘ja o‘g‘li Saidaliyev tayinlandi. Bu haqda poytaxt hokimiyati matbuot xizmati xabar berdi.
Abrorxo‘ja Saidaliyev 1994 yilda Toshkent shahrida tug‘ilgan. U 2017 yilda O‘zbekiston Milliy universitetini, 2021 yilda esa Toshkent davlat iqtisodiyot universitetini tamomlagan. Mehnat faoliyatini 2018 yilda Mirzo Ulug‘bek tumani hokimiyatida boshlagan.
2022 yil iyun oyidan buyon u Yunusobod tumani hokimining moliya, iqtisodiyot va kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha birinchi o‘rinbosari lavozimida ishlab kelgan, shuningdek, tuman iqtisodiyot va moliya bo‘limiga rahbarlik qilgan.
Avval Yunusobod tumani hokimi lavozimini 2022 yil yanvaridan buyon Bo‘hodir Abduvaliyev egallab kelgan. U prezident Shavkat Mirziyoyevning tumanga tashrifidan keyingi kuni lavozimidan ozod etilgan. Tashrif davomida davlat rahbari kogeneratsiya stansiyasi faoliyati bilan tanishgan, Yunusabad Gallery savdo-biznes markazi, Huquqni muhofaza qilish akademiyasining yangi binosiga tashrif buyurgan hamda yig‘ilish o‘tkazgan edi.
Avvalroq Yunusobod aholisi turar joy binosi yonida gastroko‘cha tashkil etish doirasida qurilayotgan terrasaga oid shikoyatlar bildirgani, ularning aytishicha, tuman hokimiyati bu masalaga uzoq vaqt davomida munosabat bildirmagani haqida xabar qilingan edi.

В Юнусабадском районе Ташкента назначен новый хоким
Хокимом Юнусабадского района Ташкента назначен 31-летний Аброрхужа Саидалиев. Его предшественник покинул пост после визита президента.
В Юнусабадском районе Ташкента произошла смена руководства. Новым хокимом района назначен 31-летний Аброрхужа Рустамхужа угли Саидалиев, сообщила пресс-служба хокимията столицы.
Аброрхужа Саидалиев родился в 1994 году в Ташкенте. В 2017 году окончил Национальный университет Узбекистана, а в 2021 году — Ташкентский государственный экономический университет. Трудовую деятельность начал в 2018 году в хокимияте Мирзо-Улугбекского района.
С июня 2022 года он занимал должность первого заместителя хокима Юнусабадского района по вопросам финансов, экономики и сокращения бедности, а также возглавлял районный отдел экономики и финансов.
Ранее пост хокима района занимал Бохадир Абдувалиев, который руководил Юнусабадом с января 2022 года. Он был освобождён от должности на следующий день после визита президента Шавката Мирзиёева в район. В ходе поездки глава государства ознакомился с работой когенерационной станции, посетил торгово-бизнесовый центр Yunusabad Gallery, новое здание Правоохранительной академии и провёл совещание.
Ранее сообщалось о жалобах жителей Юнусабада на строительство террасы у жилого дома в рамках создания гастроулицы, на которые, по их словам, районные власти долгое время не реагировали.