Toshkent shahar sudi raisining sobiq o‘rinbosari va uch nafar sudyaga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi
O‘zbekiston Bosh prokuraturasi Toshkent shahar sudining sobiq rais o‘rinbosari hamda uch nafar sudyaga nisbatan hukmni noqonuniy yengillashtirish bilan bog‘liq jinoyat ishi qo‘zg‘atdi.
O‘zbekiston Bosh prokuraturasi Toshkent shahar sudining sobiq rais o‘rinbosari Murodjon Mirzajonov hamda jinoyat ishlari bo‘yicha uch nafar sobiq sudya — Odilbek Ilhomjonov, Mirziyod Abidov va Muxtarama Turg‘unovaga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atdi. Ularning barchasi qamoqqa olingan.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, jinoyat ishi sud ishiga aralashish va Akmal Shukurovga nisbatan chiqarilgan hukmni noqonuniy ravishda yengillashtirish bilan bog‘liq. 2025 yil oktyabr oyida Mirzo Ulug‘bek tuman jinoyat ishlari bo‘yicha sudi Akmal Shukurovni juda katta miqdordagi firibgarlik, bezorilik hamda qasddan og‘ir tan jarohati yetkazishda aybdor deb topib, uni 8 yil 1 oy muddatga ozodlikdan mahrum etgandi.
Apellyatsiya shikoyati kiritilgach, Toshkent shahar sudi sudlov hay’ati hukmni o‘zgartirib, Jinoyat kodeksining 57-moddasini qo‘llagan va jazoni 3 yilgacha qisqartirgan. Natijada mahkum sud zalining o‘zida ozodlikka chiqarilgan.
Bosh prokuratura ta’kidlashicha, Mirzajonov mansab vakolatlarini suiiste’mol qilgan holda apellyatsiya ko‘rib chiqilishi jarayonida sudyalarga noqonuniy ta’sir o‘tkazgan. Tergov versiyasiga ko‘ra, odil sudlov mustaqilligini ta’minlash majburiyatiga qaramay, sudyalar noqonuniy ko‘rsatmalarni bajargan va bu og‘ir oqibatlarga olib kelgan adolatsiz qaror qabul qilinishiga sabab bo‘lgan.
Tergov doirasida Mirzajonovga nisbatan O‘zbekiston Jinoyat kodeksining 231-moddasi 2-qismi va 236-moddasi 2-qismi bilan, sobiq sudyalarga esa 231-moddasi 2-qismi bilan ayblov e’lon qilingan. Hozirda tergov harakatlari davom etmoqda.

Возбуждено уголовное дело против экс-замглавы Ташкентского горсуда и трёх судей
Генпрокуратура Узбекистана возбудила уголовное дело против бывшего зампредседателя Ташкентского городского суда и трёх судей по делу о незаконном смягчении приговора.
Генеральная прокуратура Узбекистана возбудила уголовное дело в отношении бывшего заместителя председателя Ташкентский городской суд Муроджон Мирзажонов, а также трёх бывших судей по уголовным делам — Одилбек Илхомжонов, Мирзиёд Абидов и Мухтарама Тургунова. Все они заключены под стражу.
По данным следствия, уголовное дело связано с вмешательством в судебное разбирательство и незаконным смягчением приговора в отношении Акмал Шукуров. В октябре Мирзо-Улугбекский районный суд по уголовным делам признал его виновным в мошенничестве в особо крупном размере, хулиганстве и умышленном причинении тяжкого вреда здоровью и приговорил к 8 годам 1 месяцу лишения свободы.
После подачи апелляционной жалобы коллегия Ташкентского городского суда изменила приговор, применила статью 57 Уголовного кодекса и сократила срок наказания до 3 лет лишения свободы. Осуждённый был освобождён из-под стражи в зале суда.
В Генпрокуратуре утверждают, что Мирзажонов, злоупотребив служебным положением, незаконно повлиял на судей при рассмотрении апелляции. Несмотря на обязанность соблюдать независимость правосудия, судьи, по версии следствия, выполнили незаконные указания, что привело к вынесению неправосудного решения с тяжкими последствиями.
В рамках расследования Мирзажонову предъявлены обвинения по части 2 статьи 231 и части 2 статьи 236 Уголовного кодекса Узбекистана, бывшим судьям — по части 2 статьи 231 УК. Следственные действия продолжаются.
Напомним, в декабре прокуратура Ташкента внесла надзорный протест, после чего апелляционное решение было отменено. 18 декабря надзорная коллегия Ташкентского городского суда вновь назначила Акмалу Шукурову наказание в виде 6 лет лишения свободы. С учётом времени, проведённого под стражей, к отбытию ему осталось 5 лет 3 месяца и 12 дней.