Farg‘ona viloyatining O‘zbekiston tumanida jinoyat ishlari bo‘yicha sud 39 yoshli fuqaroni xorijdagi qurolli mojaroda ishtirok etgani uchun yollanma jangchilikda aybdor deb topib, hukm chiqardi.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, erkak 2024-yil sentabr oyida ishlash maqsadida Rossiyaga ketgan. Mehnat migratsiyasi davrida u harbiy xizmat o‘tash bo‘yicha shartnoma imzolagan va Donetsk viloyatida joylashgan bo‘linmaga yuborilgan. U yerda 2025-yil noyabr oyigacha bo‘lgan.
Sudda ayblanuvchi dastlab fuqarolik sohasida ish topishni rejalaganini, biroq hujjatlar mazmunini to‘liq tushunmasdan imzolaganini bildirgan. Uning aytishicha, mojaro hududida jangovar harakatlarda qatnashmagan, balki mudofaa inshootlarini qurish va okoplar qazish kabi yordamchi ishlarni bajargan. Bu davrda u taxminan 2 mln rubl ishlab topib, oilasiga yuborgan.
2025-yil noyabr oyida O‘zbekistonga qaytgach, u huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan qo‘lga olingan.
Sud uning harakatlarini O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 154-moddasi (yollanma jangchilik) bilan malakaladi. Hukm chiqarishda aybiga iqror bo‘lgani, pushaymonligi, ilgari sudlanmagani hamda oilaning yagona boquvchisi ekani kabi yengillashtiruvchi holatlar inobatga olindi.
Natijada sud unga umumiy tartibli koloniyada o‘tash sharti bilan uch yil muddatga ozodlikdan mahrum etish jazosini tayinladi.

Житель Ферганы осужден на три года за наемничество
Суд в Ферганской области приговорил мужчину к 3 годам лишения свободы за наемничество после участия в конфликте за рубежом.
Суд по уголовным делам Узбекистанский район Ферганская область вынес приговор 39-летнему гражданину, признанному виновным в наемничестве после участия в вооруженном конфликте за рубежом.
По материалам следствия, в сентябре 2024 года мужчина выехал в Россия на заработки. В период трудовой миграции он подписал контракт на прохождение военной службы и был направлен в подразделение, дислоцированное в Донецкая область, где находился до ноября 2025 года.
В суде подсудимый заявил, что изначально рассчитывал устроиться на гражданскую работу, однако подписал документы, не вникнув в их содержание. По его словам, в зоне конфликта он выполнял вспомогательные задачи — занимался строительством укреплений и рытьем окопов, не участвуя в боевых действиях. За время пребывания он получил около 2 млн рублей, которые перевел своей семье.
После возвращения в Узбекистан в ноябре 2025 года мужчина был задержан правоохранительными органами.
Суд квалифицировал его действия по статье 154 Уголовный кодекс Республики Узбекистан (наемничество). При вынесении приговора были учтены смягчающие обстоятельства, включая признание вины, раскаяние, отсутствие судимостей и статус единственного кормильца.
В итоге суд назначил наказание в виде трех лет лишения свободы с отбыванием в колонии общего режима.