O‘zbekiston Madaniy meros agentligi Toshkent modernizmi inshootlarini YuNESKO Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritish uchun ariza tayyorladi.
Rasmiy agentlik saytida xabar qilinishicha, arizaga O‘zbekiston Milliy axborot agentligi (UzA) binosi ham kiritilgan. Ushbu bino 2023-yil kuzida xususiylashtirilishi rejalashtirilgan edi.
Tarix va madaniyat bo‘yicha mutaxassislar oktabr oyida “Sharq” nashriyot-poligrafiya AJ va UzAga qarashli 14 ta binoga baho berishdi. Ma’lum bo‘lishicha, ularning aksariyati avariya holatida bo‘lib, to‘liq rekonstruksiyani talab qiladi. Shu bilan birga, ayrim inshootlarning me’moriy qadriyatga egaligi ham aniqlangan.
Kelajakda mazkur majmua doirasida olib boriladigan har qanday qurilish va rekonstruksiya ishlari Madaniy meros agentligi bilan kelishilgan holda amalga oshirilishi ko‘zda tutilmoqda.

Агентство культурного наследия Узбекистана подготовило заявку на включение зданий ташкентского модернизма в список объектов всемирного наследия ЮНЕСКО
Как сообщается на официальном сайте агентства. В заявку вошло здание Национального информационного агентства Узбекистана (UzA), которое планировалось приватизировать осенью 2023 года.
Эксперты по истории и культуре провели оценку 14 зданий, принадлежащих издательско-полиграфическому АО «Шарк» и UzA, в октябре. Оказалось, что большинство зданий находятся в аварийном состоянии и нуждаются в полной реконструкции. Специалисты также определили архитектурную ценность некоторых из этих сооружений.
Предполагается, что любые будущие работы по строительству и реконструкции в рамках этого комплекса будут проводиться с согласования с Агентством культурного наследия.