Yaqqin kunlarda Samarqandda “Buyuk Ipak yo‘li” muzeyi ochilishi rejalashtirilmoqda.
O‘zbekiston prezidentining yordamchisi Saida Mirziyoyeva Samarqandda barpo etilishi rejalashtirilayotgan “Buyuk Ipak yo‘li” muzeyi loyihasi taqdimoti bilan tanishdi.
Shuningdek, loyiha taqdimoti bilan YuNESKOning sobiq rahbari Irina Bokova, Oqxon jamg‘armasining madaniyat bo‘yicha katta maslahatchisi Franchesko Bandarin hamda Wilmotte & Associés arxitektura byurosi boshqaruvchi direktori Borina Andryu ham tanishdi.
Bundan tashqari, ularga Mirzo Ulug‘bek rasadxonasini rekonstruksiya qilish loyihasi ham taqdim etildi. Unda tashrif buyuruvchilar uchun barcha qulayliklarga ega inklyuziv muhit yaratish ko‘zda tutilgan.

В ближайшее время планируется открытия музея «Великий шелковый путь» в Самарканде
Помощник президента Узбекистана, Саида Мирзиёева, ознакомилась с презентацией проекта музея "Великий шёлковый путь", который планируется построить в Самарканде.
Также презентацию проекта рассмотрели экс-глава ЮНЕСКО Ирина Бокова, Франческо Бандарин - старший советник по культуре Фонда Ага Хан и Борина Андрю - управляющий директор архитектурного бюро Wilmotte & Associés.
Кроме того, им был представлен проект реконструкции обсерватории Мирзо Улугбека, где будет создана инклюзивная среда со всеми удобствами для посетителей.