Belarus O‘zbekistonda onalar va bolalarning sog‘lig‘iga e’tibor qaratadi.
O‘zbekiston onalar va bolalar salomatligini muhofaza qilish sohasida Belarus bilan keng ko‘lamli hamkorlikni yo‘lga qo‘yadi, deya xabar bermoqda Sog‘liqni saqlash vazirligi.
Sog‘liqni saqlash vaziri Amrillo Inoyatov Belarus Respublikasi delegatsiyasi bilan uchrashuv o‘tkazdi. Unda O‘zbekistonning Belarusdagi elchisi Leonid Marinich, Belarus Milliy Assambleyasining sog‘liqni saqlash, jismoniy tarbiya, oila va yoshlar siyosati bo‘yicha qo‘mitasi raisi, professor Lyudmila Makarina-Kibak hamda chet elda yashovchi beloruslar masalalari bo‘yicha parlament ishchi guruhi rahbari Valentina Rajanets ishtirok etdi.
Uchrashuv boshida mehmonlarga so‘nggi yillarda sog‘liqni saqlash sohasida amalga oshirilgan keng qamrovli islohotlar haqida ma’lumot berildi. Belarus delegatsiyasi esa mamlakatidagi ona va bola sog‘lig‘ini ta’minlash sohasidagi yutuqlar haqida so‘zladi.
Ma’lumki, Belarusda dunyoda onalar va bolalar o‘limi ko‘rsatkichlari eng pastlardan biri hisoblanadi. Mamlakatda mustahkam normativ-huquqiy baza yaratilib, bu yo‘nalishda kadrlar tayyorlash tizimi samarali yo‘lga qo‘yilgan. Uchrashuvda Qashqadaryo viloyatida Belarus boshqaruv tizimini joriy etish masalasi ko‘rib chiqildi. Buning uchun Belarus Respublikasi “Ona va bola” Respublika ilmiy-amaliy markazi mutaxassislari jalb qilinadi.
Mehmonlar ushbu sohada qonunchilikni takomillashtirish, jumladan, O‘zbekiston sog‘liqni saqlash kodeksini ishlab chiqishda yordam berishga tayyor ekanliklarini bildirdi.
Shuningdek, akusherlarni belorus ta’lim standartlari bo‘yicha tayyorlash masalasi muhokama qilindi. Ushbu kelishuvga ko‘ra, dastlab Qashqadaryo viloyatidagi birlamchi ambulatoriya tizimida ishlayotgan 900 akusher o‘qitiladi. Yakuniy imtihonlar esa xorijiy ekspertlar tomonidan olinadi va muvaffaqiyatli topshirganlar xalqaro sertifikatga ega bo‘ladi.
Uchrashuv davomida 13–24 noyabr kunlari O‘zbekistonda o‘tkazilishi rejalashtirilgan Belarus tibbiyot kunlariga tayyorgarlik masalalari muhokama qilindi. Ushbu tadbirga Belarusdan yetakchi mutaxassislar va olimlar, jumladan bolalar onkogematologiyasi, kardiologiya, onkologiya va neonatologiya sohasidagi ekspertlar keladi. Ularning ishtirokida hududlarda yuqori texnologiyali operatsiyalar, master-klasslar, konsiliumlar va seminarlar o‘tkaziladi.
Noyabr oxirida Minsk shahrida O‘zbek-Belarus tibbiyot forumi davom ettiriladi. Ushbu tadbirda O‘zbekistonning hududiy sog‘liqni saqlash boshqarmalari, ixtisoslashgan tibbiyot markazlari rahbarlari ishtirok etadi.
Hamkorlikni tuman darajasida rivojlantirish maqsadida forumda tuman tibbiyot birlashmalari mas’ul shaxslari hamda tibbiyot texnikumlari va oliy ta’lim muassasalari rahbarlari ishtirok etadi.
Shuningdek, shifokorlar o‘z maoshini oshirish imkoniyatiga ega bo‘lishi mumkinligi, va buning yo‘li Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan tushuntirilgan.

Беларусь позаботится о здоровье матерей и детей в Узбекистане
Узбекистан наладит широкомасштабное сотрудничество с Беларусью в области охраны здоровья матери и ребенка, сообщает Минздрав.
Министр здравоохранения Амрилло Иноятов провел встречу с делегацией Республики Беларусь. В ней приняли участие посол этой страны в Узбекистане Леонид Маринич, председатель комиссии по здравоохранению, физической культуре, семейной и молодежной политике Национального собрания Республики Беларусь, профессор Людмила Макарина-Кибак и руководитель парламентской рабочей группы по делам белорусов зарубежья Валентина Ражанец.
В начале беседы гостям предоставили информацию о проводимых в последние годы масштабных реформах в сфере здравоохранения. В свою очередь, представители белорусской делегации рассказали о достижениях этой страны в области охраны здоровья матери и ребенка.
Как известно, в Беларуси один самых низких показателей материнской и младенческой смертности в мире. В стране сформировали прочную нормативно-правовую базу, создали эффективную систему подготовки кадров в этом направлении. На встрече рассмотрен вопрос внедрения в Кашкадарье белорусской системы управления. Для этого привлекут специалистов Республиканского научно-практического центра «Мать и дитя» Беларуси.
Гости также выразили готовность оказать содействие в совершенствовании законодательства в этой сфере, в том числе в разработке Кодекса здравоохранения Узбекистана.
Так же обсудили обучение акушерок по белорусским образовательным стандартам. Согласно достигнутой в этом направлении договоренности на начальном этапе 900 акушерок, работающих в первичной амбулаторной системе в Кашкадарьинской области, пройдут обучение. При этом итоговые экзамены примут зарубежные эксперты. Те, кто успешно их сдадут, получат международный сертификат.
В ходе диалога обсудили вопрос подготовки к дням медицины Беларуси, которые планируют провести 13-24 ноября в Узбекистане. В рамках этой акции из дружественной страны приедут ведущие специалисты и ученые в области детской онкогематологии, кардиологии, онкологии, неонатологии. С их участием в регионах проведут высокотехнологичные операции, мастер-классы, консилиумы и семинары.
В конце ноября в городе Минске проведут продолжение Узбекско-белорусского медицинского форума. Для участия в этом мероприятии, приедут руководители территориальных управлений здравоохранения, специализированных медицинских центров Узбекистана.
В целях развития сотрудничества на районном уровне в форуме примут участие и ответственные лица районных медицинских объединений, а также руководители медицинских техникумов и вузов.