Toshkent viloyatidagi bolalar bog‘chalarida bolalarning ommaviy zaharlanishi sodir bo‘ldi.
Toshkent viloyatidagi bolalar bog‘chalarida bolalarning ommaviy zaharlanishi sodir bo‘ldi. Dastlabki sabab — sifatsiz kefir. Epidemiologik tekshiruv olib borilmoqda.
2024-yil 24-sentabr kuni Toshkent viloyatining Piskent va Bo‘ka tumanlaridagi bolalar bog‘chalarida tarbiyalanuvchilarning ommaviy zaharlanishi qayd etildi. Bu haqda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi xabar berdi.
Bolalar yuqumli kasalliklar bo‘limlariga yotqizilib, ularga “o‘tkir me’da-ichak faoliyati buzilishi, oziq-ovqat toksikoinfeksiyasi” tashxisi qo‘yildi. Jabrlanganlarning aksariyatiga shifokorlar yordam ko‘rsatib, o‘sha kuni uylariga javob berilgan. Og‘ir holatlar aniqlanmadi.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, hodisaga sabab Akkurgan tumanida ishlab chiqarilgan va voqea kuni bog‘chalarga yetkazilgan 3,2 foiz yog‘li sifatsiz kefirni iste’mol qilish bo‘lgan.
Vazirlik Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik qo‘mitasi va huquqni muhofaza qilish organlari bilan hamkorlikda tekshiruv olib bormoqda. Oziq-ovqat mahsulotlari hamda kasallangan bolalarning tahlillari bo‘yicha laboratoriya tadqiqotlari tayinlandi.

В детских садах Ташкентской области произошло массовое отравление детей
В детских садах Ташкентской области произошло массовое отравление детей. Предварительная причина — некачественный кефир. Идёт эпидемиологическое расследование.
24 сентября в детских садах Пскентского и Букинского районов Ташкентской области зафиксировано массовое отравление воспитанников. Об этом сообщило Министерство дошкольного и школьного образования.
Дети были госпитализированы в инфекционные отделения, где им диагностировали «острое функциональное расстройство ЖКТ, пищевая токсикоинфекция». Большинству пострадавших оказали помощь и отпустили домой в тот же день. Тяжёлых случаев не зафиксировано.
По предварительным данным, причиной стало употребление некачественного кефира жирностью 3,2%, произведённого в Аккурганском районе и доставленного в детские сады в день происшествия.
Министерство совместно с Комитетом санитарно-эпидемиологического благополучия и правоохранительными органами проводит расследование. Назначены лабораторные исследования продуктов и анализов заболевших детей.