Sog‘liqni saqlash vazirligi elektron retsept tizimidagi kamchiliklar bo‘yicha tushayotgan shikoyatlarni o‘rganmoqda
SSV 10 dekabrda ishga tushirilgan elektron retsept tizimidagi muammolar bo‘yicha fuqarolar va shifokorlardan kelayotgan murojaatlarni yig‘ib, o‘rganmoqda
O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligi “Elektron retsept” tizimini joriy etish bo‘yicha doimiy ishlayotgan ishchi guruh dastlabki natijalarni tahlil qilish uchun yig‘ilish o‘tkazayotganini ma’lum qildi. 10 dekabrdan Toshkentda, shuningdek, mamlakatning 15 ta tumanida dorixonalarda retsept asosida beriladigan dori vositalari faqat elektron retsept orqali sotilmoqda. Bu esa ko‘plab fuqarolar uchun odatdagi dorilarni xarid qilishda qiyinchiliklar tug‘dirdi. Mavzu ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokama qilinmoqda.
Vazirlikka ko‘ra, ishchi guruh fuqarolar va tibbiyot xodimlaridan kelayotgan murojaatlarni o‘rganmoqda, tizimning ilk kunlardagi ishlashini baholamoqda. Xususan, poliklinikalardagi yuklama, dorilarni berish tartibi hamda raqamli xizmatlarning barqaror ishlashi tahlil qilinmoqda. SSV tez orada eng ko‘p berilayotgan savollarga dastlabki javoblarni e’lon qilishini bildirdi.
Faqat retsept bo‘yicha sotilishi mumkin bo‘lgan dorilar reyestrida jami 12 815 nomdagi preparatlar va ularning turli dozalari keltirilgan. Ro‘yxatda, jumladan, tibbiy etil spirti, asiklovir (tabletka va kukun), paratsetamol (sirop hamda infuziya uchun eritma), ibuprofen (suspensiya va tabletka), ambroksol (sirop va eritmalar), suprastin (in’eksiya uchun eritma), analgin, arbidol (suspensiya uchun kukun), ibuklin, nimesil, askorbin kislotasi (eritma), diklofenak (tomchi, shamcha va eritma) kabi dorilar mavjud.
Toshkentdan tashqari yangi tizim Yangiyo‘l, Samarqand, shuningdek, Chimboy, Asaka, G‘ijduvon, G‘allaorol, Kitob, Xatirchi, Chortoq, Bulung‘ur, Ishtixon, Denov, Sirdaryo, Quva va Shovot tumanlarida joriy etildi.

Минздрав изучает жалобы на работу системы электронных рецептов
Минздрав собирает и изучает обращения граждан и врачей по поводу проблем с электронной системой рецептов, запущенной 10 декабря.
Министерство здравоохранения Узбекистана сообщило, что постоянно действующая рабочая группа по внедрению системы «Электронный рецепт» проводит заседание для анализа первых результатов её запуска. С 10 декабря в Ташкенте и 15 районах страны продажа рецептурных препаратов в аптеках осуществляется только по электронным рецептам, что вызвало у многих жителей сложности с покупкой привычных лекарств. В социальных сетях тема вызвала широкое обсуждение.
По данным ведомства, рабочая группа изучает обращения граждан и медицинских работников, оценивает работу системы в первые дни, включая нагрузку на поликлиники, порядок отпуска лекарственных средств и стабильность функционирования цифровых сервисов. Минздрав сообщил, что в ближайшее время опубликует предварительные ответы на наиболее часто задаваемые вопросы.
Реестр препаратов, отпуск которых разрешен исключительно по рецепту, включает 12 815 наименований и дозировок. В список входят, среди прочего, медицинский этиловый спирт, ацикловир (таблетки и порошок), парацетамол (в виде сиропа и раствора для инфузий), ибупрофен (суспензии и таблетки), амброксол (сироп и растворы), супрастин (раствор для инъекций), анальгин, арбидол (порошок для суспензии), ибуклин, нимесил, аскорбиновая кислота (раствор), диклофенак (капли, суппозитории и растворы) и другие препараты.
Кроме Ташкента, новая система внедрена в Янгиюле, Самарканде, а также в Чимбайском, Асакинском, Гиждуванском, Галляаральском, Китабском, Хатырчинском, Чартакском, Булунгурском, Иштыханском, Денауском, Сырдарьинском, Кувинском и Шаватском районах.