O‘zbekistonda ko‘rish qobiliyati buzilgan 25,5 mingdan ortiq fuqaro aniqlangan
O‘zbekistonda ko‘rish qobiliyati buzilgan 25,5 mingdan ortiq fuqaro yashaydi. Ijtimoiy himoya agentligi ularni qo‘llab-quvvatlash, reabilitatsiya va inklyuziya bo‘yicha chora-tadbirlarni ma’lum qildi.
O‘zbekistonda ko‘rish qobiliyati buzilgan 25,5 mingdan ortiq fuqaro yashaydi. Bu haqda Milliy ijtimoiy himoya agentligi 2025-yil 1 noyabr holatiga ma’lumot berdi.
Agentlik ko‘rish qobiliyati buzilgan shaxslarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha tizimli ishlar olib borayotganini ta’kidladi: mustaqil hayot kechirish sharoitlarini yaratish, ta’lim, mehnat va ijtimoiy integratsiyaga imkon berish.
340 ta ijtimoiy, tijorat va kommunal ob’ektlarda, shu jumladan teginishli qoplamalar bilan, to‘siksiz muhit tashkil etilgan. Hududlarda 18 ta yirik chorrahada va 753 ta svetoforda ovozli signallar o‘rnatilgan.
17 ta maxsus maktabda 3 mingdan ortiq ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi o‘quvchi tahsil olmoqda. 2025-yilning 10 oyida 7 756 kishi reabilitatsiya xizmatlarini oldi: ko‘z protezlari, Braille alifbosi, yozish qurilmalari, ovozli tonometrlar, termometrlar va ovozli glyukometrlar.
13,4 ming kishi ko‘rish qobiliyati buzilganlar uchun moslashtirilgan sport turlari bilan shug‘ullanmoqda — shaxmat va damka, golbol va 5x5 futbol.
Shuningdek, Milliy ijtimoiy himoya agentligi huzuridagi inkluziv hub ko‘rish qobiliyati buzilgan shaxslar uchun birinchi uzoq muddatli kasbiy tayyorgarlik dasturlarini ishga tushirgan, ular mavjudlik va individual yondashuvga asoslangan.

В Узбекистане насчитали свыше 25,5 тыс. граждан с нарушениями зрения
В Узбекистане проживает свыше 25,5 тыс. граждан с нарушениями зрения. Агентство социальной защиты рассказало о мерах поддержки, реабилитации и инклюзии.
В Узбекистане проживает более 25,5 тысячи человек с инвалидностью по зрению. Такие данные представило Национальное агентство социальной защиты по состоянию на 1 ноября 2025 года.
Ведомство отмечает, что проводит системную работу по поддержке людей с нарушениями зрения: создаёт условия для самостоятельной жизни, обеспечивает доступ к образованию, труду и социальной интеграции.
На 340 социальных, коммерческих и коммунальных объектах сформирована безбарьерная среда, включая тактильные покрытия. В регионах 18 крупных перекрёстков и 753 светофора оснащены голосовыми сигналами.
В 17 специализированных школах обучаются более 3 тысяч слепых и слабовидящих учеников. За 10 месяцев 2025 года 7 756 человек получили реабилитационные услуги: протезы глазного яблока, азбуку Брайля, устройства для письма, звуковые тонометры, термометры и голосовые глюкометры.
Адаптивными видами спорта занимаются 13,4 тысячи людей с нарушениями зрения — от шахмат и шашек до голбола и футбола 5х5.
Напомним, инклюзивный хаб при Национальном агентстве социальной защиты запустил первые долгосрочные программы профессионального обучения для людей с инвалидностью, основанные на доступности и индивидуальном подходе.