Yaponiya TIV rahbari O‘zbekistonga rasmiy tashrif buyuradi
Yaponiya tashqi ishlar vaziri Ivaя Takeshi 26–27 avgust kunlari O‘zbekistonga tashrif buyuradi. Baxtiyor Saidov bilan muzokaralar va ikki davlat TIVlari o‘rtasida ilk strategik muloqot rejalashtirilgan.
Yaponiya tashqi ishlar vaziri Ivaя Takeshi 26–27 avgust kunlari rasmiy tashrif bilan O‘zbekistonga keladi. Bu uning Yaponiya TIV rahbari sifatida oxirgi uch yil ichidagi birinchi tashrifi bo‘ladi.
Toshkentda u O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov bilan muzokaralar o‘tkazadi. Tomonlar tashqi siyosat idoralari rahbarlari darajasida ilk strategik muloqotni o‘tkazib, siyosat, iqtisodiyot, madaniyat sohalaridagi hamkorlikni rivojlantirish hamda xalqaro chaqiriqlarga birgalikda javob berish masalalarini muhokama qiladilar.
Ivaя Takeshi Tokio O‘zbekistondagi iqtisodiy islohotlarni qo‘llab-quvvatlashni davom ettirishini, infratuzilmani rivojlantirishga, “yashil” texnologiyalarni joriy etishga, kadrlar tayyorlash va ijtimoiy xizmatlar sifatini oshirishga ko‘maklashishini ta’kidladi.
Yaponiya TIV rahbarining so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekistonga tashrif uning ko‘p yillik orzusi bo‘lgan. U mamlakatlar o‘rtasidagi munosabatlar chuqur tarixiy ildizlarga ega ekanini va do‘stlik hamda o‘zaro ishonch asosida rivojlanayotganini qayd etdi.
Ivaя Takeshi tashrifi strategik hamkorlikni mustahkamlashda muhim bosqich bo‘lishiga va ikki tomonlama hamda ko‘p tomonlama loyihalarga yangi turtki berishiga ishonch bildirdi.
Avvalroq, O‘zbekiston va Yaponiya energetika, qishloq xo‘jaligi va infratuzilma sohalarida yangi tashabbuslarni yo‘lga qo‘yishni rejalashtirayotgani xabar qilingandi.

Глава МИД Японии посетит Узбекистан с официальным визитом
Министр иностранных дел Японии Ивая Такэси посетит Узбекистан 26–27 августа. Планируются переговоры с Бахтиёром Саидовым и первый стратегический диалог МИД двух стран.
Министр иностранных дел Японии Ивая Такэси посетит Узбекистан с официальным визитом 26–27 августа. Это будет его первый визит в страну за последние три года в должности главы японского МИД.
В Ташкенте запланированы переговоры с министром иностранных дел Узбекистана Бахтиёром Саидовым. Стороны проведут первый стратегический диалог на уровне руководителей внешнеполитических ведомств, где обсудят развитие сотрудничества в политике, экономике, культуре, а также совместное реагирование на международные вызовы.
Ивая Такэси отметил, что Токио намерен продолжать поддерживать экономические реформы в Узбекистане, содействовать развитию инфраструктуры, внедрению «зелёных» технологий, подготовке кадров и повышению качества социальных услуг.
По словам главы японского МИД, визит в Узбекистан для него был давней мечтой. Он подчеркнул, что отношения между странами имеют глубокие исторические корни и развиваются на основе дружбы и взаимного доверия.
Ивая Такэси выразил уверенность, что его визит станет важным этапом в укреплении стратегического партнёрства и придаст новый импульс двусторонним и многосторонним проектам.
Ранее сообщалось, что Узбекистан и Япония планируют запуск новых инициатив в энергетике, сельском хозяйстве и инфраструктуре.