Toshkent metrosi to‘liq naqd pul bilan hisob-kitob qilinadigan kassalardan voz kechadi
Toshkent metropoliteni yil oxirigacha naqd to‘lov kassalarini yopib, kassirlarni ishdan bo‘shatadi. Ularning o‘rniga terminallar o‘rnatiladi, xodimlarga esa qayta tayyorlash kurslari taklif etiladi.
Toshkent metropoliteni 2025-yil oxirigacha barcha naqd pul qabul qiluvchi kassalarni yopadi va kassir lavozimlarini to‘liq tugatadi. Bu haqda korxona matbuot xizmati xabar berdi.
Kompaniya ma’lumotiga ko‘ra, kassirlarga ehtiyoj bosqichma-bosqich kamayib bormoqda. Bugungi kunda yo‘lovchilar 10 dan ortiq turdagi naqdsiz to‘lov usullaridan foydalanishi mumkin, bir qator bekatlarda esa qog‘oz QR-biletlar uchun terminallar o‘rnatilgan.
Optimallashtirishning birinchi bosqichida metropoliten allaqachon 204 nafar kassir shtatini qisqartirdi. Yil oxirigacha barcha bekatlarda terminallar o‘rnatilib, kassir va katta kassir lavozimlari bekor qilinadi.
Qisqartirilgan xodimlar uchun korxona hisobidan bepul qayta tayyorlash kurslari tashkil etiladi. Ular buxgalteriya, tikuvchilik va qandolatchilik kabi talab yuqori bo‘lgan kasblar bo‘yicha o‘qitiladi.
Eslatib o‘tamiz, iyul oyida metropoliten ma’muriyati eng kam naqd to‘lov ishlatilgan 13 ta bekatda kassalar yopilganini va u yerda avtomatlashtirilgan terminallar ishga tushirilganini ma’lum qilgandi.

Метро Ташкента полностью откажется от касс с наличной оплатой
Ташкентский метрополитен до конца года закроет кассы для оплаты наличными и уволит кассиров. Вместо них установят терминалы, сотрудникам предложат переобучение.
До конца 2025 года Ташкентский метрополитен закроет все кассы для оплаты наличными и полностью упразднит должности кассиров. Об этом сообщили в пресс-службе предприятия.
В компании отметили, что необходимость в кассирах постепенно снижается. Сейчас пассажиры могут пользоваться более чем 10 видами безналичной оплаты, а на ряде станций уже работают терминалы для покупки бумажных QR-билетов.
В рамках первого этапа оптимизации метро уже сократило 204 кассира. До конца года планируется установить терминалы на всех станциях и отказаться от должностей кассиров и старших кассиров.
Для сотрудников, попавших под сокращение, предприятие организует бесплатное переобучение за счёт компании. Кассиры смогут пройти курсы по востребованным специальностям — бухгалтерии, швейному и кондитерскому делу.
Напомним, в июле администрация метрополитена сообщала о закрытии касс на 13 станциях, где оплата наличными использовалась реже всего. Там уже работают автоматизированные терминалы.
Кроме того, власти ранее анонсировали строительство новой ветки метро в Новом Ташкенте. Реализация проекта стоимостью $110 млн планируется к завершению до конца 2026 года.