O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin seshanba kuni Pekinda muzokaralar o‘tkazdi. Davlat rahbari matbuot xizmati xabariga ko‘ra, tomonlar o‘zaro munosabatlarni chuqurlashtirish va amaliy hamkorlikni rivojlantirishga oid keng qamrovli masalalarni muhokama qildi.
Liderlar Xitoyning global boshqaruv sohasidagi tashabbuslari o‘z vaqtida ilgari surilganini ta’kidladilar. Mirziyoyev Si Szinpinga tegishli takliflar yanada adolatli va barqaror xalqaro tizim yaratishga qaratilganini alohida qayd etdi.
So‘nggi yillarda O‘zbekiston–Xitoy munosabatlari sezilarli darajada rivojlanganini, barcha darajalarda aloqalar faollashganini, siyosiy muloqot mustahkamlanganini va muhim masalalarda o‘zaro qo‘llab-quvvatlash kuchayganini davlat rahbarlari e’tirof etdilar.
2024 yilda ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo hajmi 14 mlrd dollardan oshdi, joriy yil boshidan esa yana 23% ga ko‘paydi. Tomonlar sanoat va qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetkazib berish hisobiga savdo hajmini 20 mlrd dollarga yetkazishni rejalashtirmoqda. Investitsiya portfeli 60 mlrd dollardan oshgan, o‘tgan yili 10 mlrd dollardan ortiq qiymatga ega 64 loyiha amalga oshirilgan.
Avvalgi kun bo‘lib o‘tgan biznes-forumda “yashil” energetika, jamoat transportini raqamlashtirish, pullik yo‘llar qurilishi, xomashyoni chuqur qayta ishlash, kimyo va qishloq xo‘jaligi tarmoqlari, shuningdek, turizm va shaharsozlikdagi qo‘shma tashabbuslar muhokama qilindi.
Muzokaralarda sun’iy intellektni rivojlantirish bo‘yicha O‘zbekiston–Xitoy markazini tashkil etish taklif qilindi. Tomonlar tibbiyot, ta’lim va ilm-fan sohalarida hamkorlikni kengaytirishni rejalashtirmoqda. 2025 yilda O‘zbekistonda ikkinchi Ta’lim forumi o‘tkaziladi.
O‘zbekiston yoshlari uchun Xitoyda ta’lim olish kvotalari kengaytiriladi, Pekin Texnologiya instituti filiali ochiladi. Shuningdek, mamlakat hududlarida energetika, mashinasozlik, tibbiyot va qishloq xo‘jaligi mutaxassislarini tayyorlash uchun “Lu Ban ustaxonalari” tashkil etiladi.
Madaniy hamkorlik doirasida o‘zaro madaniyat markazlari ochiladi, Xitoyda san’at ko‘rgazmalari tashkil qilinadi va Konfutsiy institutlari faoliyati kengaytiriladi.
Davlat rahbarlari BMT, SHHT, “Markaziy Osiyo — Xitoy” formati va boshqa xalqaro maydonlarda hamkorlikni muvofiqlashtirishga tayyor ekanini tasdiqladilar.
Shavkat Mirziyoyev 3-sentabr kuni Pekinda Ikkinchi jahon urushidagi G‘alabaning 80 yilligiga bag‘ishlangan tantanalarda ishtirok etadi.

Шавкат Мирзиёев и Си Цзиньпин обсудили укрепление стратегического партнёрства Узбекистана и Китая
Шавкат Мирзиёев и Си Цзиньпин на переговорах в Пекине обсудили развитие торговли, инвестиций, образования, культуры и запуск совместных проектов по ИИ.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и председатель КНР Си Цзиньпин во вторник провели переговоры в Пекине. Как сообщает пресс-служба главы государства, стороны рассмотрели широкий спектр вопросов, связанных с углублением узбекско-китайских отношений и развитием практического сотрудничества.
Лидеры двух стран подчеркнули своевременность и актуальность инициатив Китая в области глобального управления. Мирзиёев отметил, что предложения Си Цзиньпина направлены на создание более справедливой и устойчивой международной системы.
По словам глав государств, в последние годы отношения между Узбекистаном и Китаем достигли «мощного прорыва». Активизировались контакты на всех уровнях, укрепился политический диалог, растёт взаимная поддержка по ключевым вопросам.
Экономика и инвестиции
В 2024 году товарооборот между странами превысил 14 млрд долларов, а с начала текущего года увеличился ещё на 23%. Стороны намерены довести объём торговли до 20 млрд долларов за счёт взаимных поставок промышленных и сельскохозяйственных товаров. Инвестиционный портфель превышает 60 млрд долларов, в прошлом году было запущено 64 проекта на сумму свыше 10 млрд долларов.
На состоявшемся накануне бизнес-форуме обсуждались совместные инициативы в сфере «зелёной» энергетики, цифровизации общественного транспорта, строительства платных дорог, глубокой переработки сырья, химической и сельскохозяйственной отраслей, а также в туризме и градостроительстве.
Наука, образование и культура
В ходе переговоров предложено создать узбекско-китайский центр по развитию искусственного интеллекта. Стороны намерены расширять сотрудничество в области медицины, образования и науки. В 2025 году в Узбекистане пройдёт второй Образовательный форум.
Увеличатся квоты на обучение узбекской молодёжи в Китае, а также будет открыт филиал Пекинского технологического института. Кроме того, в регионах Узбекистана планируется создание «Мастерских Лу Бань» для подготовки специалистов в сферах энергетики, машиностроения, медицины и сельского хозяйства.
Культурное взаимодействие будет укреплено через взаимное открытие культурных центров, проведение выставок искусства в Китае и расширение деятельности институтов Конфуция.
Главы государств подтвердили готовность координировать усилия в рамках ООН, ШОС, формата «Центральная Азия — Китай» и других международных площадок.
3 сентября президент Узбекистана примет участие в торжествах в Пекине, посвящённых 80-летию Победы во Второй мировой войне.