Eron havo hududi vaqtincha yopilgani sabab O‘zbekistonga va O‘zbekistondan amalga oshirilayotgan bir nechta reyslar jo‘nab ketgan aeroportlariga qaytib keldi.
Eron havo hududi vaqtincha yopilgani sabab O‘zbekiston shaharlariga va u yerdan amalga oshirilayotgan bir nechta reyslar jo‘nab ketgan aeroportlariga qaytishga majbur bo‘ldi. Bu haqda Uzbekistan Airports matbuot xizmati xabar berdi.
Kompaniya ma’lumotlariga ko‘ra, Fly One Asia aviakompaniyasining Madina — Toshkent yo‘nalishidagi 7Q7742 reysi Madinaga qaytgan. Xuddi shunday qaror ushbu aviakompaniyaning Madina — Farg‘ona yo‘nalishida parvoz qilgan 7Q4442 reysi bo‘yicha ham qabul qilingan.
Jazeera Airways aviakompaniyasining Toshkent — Quvayt yo‘nalishidagi J9650 reysi soat 02:01 da havoga ko‘tarilgan bo‘lsa-da, Toshkentga qaytib kelgan.
Shuningdek, Sam Air aviakompaniyasining Samarqand — Jidda yo‘nalishidagi 9S3303 reysi Samarqandga, Fly Khiva aviakompaniyasining Urganch — Madina yo‘nalishidagi 2U7911 reysi Urganchga qaytgan. Uzbekistan Airways’ning Jidda — Toshkent yo‘nalishidagi HY336 reysi esa Jiddaga ortga qaytarilgan.
Associated Press agentligi xabariga ko‘ra, Eron avval ikki soatga, keyin yana ikki soatga o‘z havo hududini vaqtincha yopgan. Bunga mintaqadagi keskinlik va AQSh tomonidan ehtimoliy hujum xavfi sabab bo‘lgan. Hozirda mamlakat ustidan parvozlar qayta tiklangan.

Из-за закрытия неба Ирана ряд рейсов в Узбекистан вернули обратно
Несколько рейсов в и из Узбекистана вернулись в аэропорты вылета из-за временного закрытия воздушного пространства Ирана.
Несколько рейсов в и из городов Узбекистана были вынуждены вернуться в аэропорты вылета из-за временного закрытия воздушного пространства Ирана. Об этом сообщила пресс-служба Uzbekistan Airports.
По данным компании, рейс 7Q7742 авиакомпании Fly One Asia по маршруту Медина — Ташкент вернулся в Медину. Аналогичное решение было принято по рейсу 7Q4442 этой же авиакомпании, следовавшему по маршруту Медина — Фергана.
Рейс J9650 авиакомпании Jazeera Airways Ташкент — Кувейт, вылетевший в 02:01, вернулся обратно в столицу Узбекистана.
Также были возвращены рейсы 9S3303 авиакомпании Sam Air по маршруту Самарканд — Джидда (возврат в Самарканд), 2U7911 авиакомпании Fly Khiva по маршруту Ургенч — Медина (возврат в Ургенч), а также рейс HY336 авиакомпании Uzbekistan Airways по маршруту Джидда — Ташкент, который вернулся в Джидду.
Как сообщает агентство Associated Press, Иран временно закрывал своё воздушное пространство сначала на два часа, затем ещё на два — на фоне напряжённости и опасений возможной атаки со стороны США. В настоящее время полёты над территорией страны возобновлены.