Rossiyada rasmiy ravishda dron qo‘shinlari tashkil etildi. Ularning tuzilmasi, qo‘mondonligi va polklari tasdiqlangan, shuningdek, mutaxassislar tayyorlash uchun maxsus harbiy oliy ta’lim muassasasi ochish masalasi ko‘rib chiqilmoqda.
Rossiya Qurolli Kuchlarida yangi turdagi qo‘shin — dron qo‘shinlari tashkil etildi. Bu haqda «Komsomolskaya Pravda»ga bergan intervyusida bo‘linma o‘rinbosari polkovnik Sergey Ishtuganov ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, qo‘shinlarning tuzilmasi allaqachon tasdiqlangan, qo‘mondon tayinlangan va barcha darajalarda harbiy boshqaruv organlari tashkil etilgan. Shuningdek, shtatli polklar va boshqa bo‘linmalar shakllantirilgan bo‘lib, ular jangovar vazifalarni yagona reja bo‘yicha va armiyaning boshqa qismlari bilan hamkorlikda bajaradi.
Ishtuganov hozirda dron tizimlari sohasida mutaxassislar tayyorlash uchun yuqori harbiy ta’lim muassasasi tashkil etish masalasi ko‘rib chiqilayotganini ta’kidladi.
Rossiya Mudofaa vazirligi yangi qo‘shin turining emblemasi aks etgan videorolikni e’lon qilgan: markazda yulduz va qanotlar bilan mikrochip, ustida kesishgan qilich va o‘q tasviri mavjud.

В России официально созданы войска беспилотных систем
В России официально сформированы войска беспилотных систем. Утверждены структура, командование и полки, а также рассматривается создание профильного военного вуза.
В Вооружённых силах России сформирован новый род войск — войска беспилотных систем. Об этом в интервью «Комсомольской правде» сообщил заместитель начальника подразделения полковник Сергей Иштуганов.
По его словам, уже утверждена структура войск, назначен командующий и созданы органы военного управления на всех уровнях. Сформированы штатные полки и другие подразделения, которые ведут боевую работу по единому плану и во взаимодействии с остальными частями армии.
Иштуганов отметил, что сейчас рассматривается создание высшего военного учебного заведения для подготовки специалистов в сфере беспилотных систем.
Минобороны России опубликовало видеоролик с эмблемой нового рода войск: скрещённые стрелу и меч с микросхемой, звездой и крыльями в центре.