“Podshohlarga yo‘q”: AQSH va Yevropada Donald Trampga qarshi ommaviy norozilik namoyishlari bo‘lib o‘tdi
AQSH va Yevropada “Podshohlarga yo‘q” shiori ostida Donald Trampga qarshi norozilik namoyishlari bo‘lib o‘tdi. Prezident sun’iy intellekt yordamida yaratilgan video bilan javob qaytarib, mitinglarni jiddiy deb hisoblamasligini bildirdi.
AQSHning barcha 50 shtatida hamda Yevropaning yirik shaharlarida “Podshohlarga yo‘q” shiori ostida prezident Donald Tramp siyosatiga qarshi millionlab odamlar ishtirok etgan norozilik namoyishlari bo‘lib o‘tdi. Axios nashriga ko‘ra, mitinglarda qariyb 7 million kishi qatnashgan.
Namoyishlar AQSH hukumati uch haftadan beri faoliyatini to‘xtatgani va prezidentning demokratlar boshqarayotgan shaharlarga harbiylarni yuborish qarori ortidan kuchaygan norozilik fonida o‘tkazildi.
Aksiyalarning tashkilotchilari — Amerika fuqarolik erkinliklarini himoya qilish ittifoqi (ACLU), Amerika o‘qituvchilar federatsiyasi, 50501 harakati (“50 norozilik, 50 shtat, bitta harakat”), Indivisible va MoveOn bo‘ldi.
— “Millionlab insonlar ‘Podshohlarga yo‘q’ shiori ostida tinchlik bilan birlashmoqda, bu xalq hokimiyatining egasi ekanini eslatishdir”, — dedi MoveOn ijrochi direktori Keti Betell.
Nyu-Yorkdagi Tayms-skver maydonida minglab namoyishchilar “Demokratiya — monarxiya emas” va “Konstitutsiya majburiy” degan yozuvli plakatlarni ko‘tardilar. Noroziliklarning asosiy mavzulari — demokratiyani himoya qilish, migratsiya siyosatini tanqid qilish, shaharlarga harbiy joylashtirishga qarshilik hamda sog‘liqni saqlash sohasidagi federal dasturlar qisqarishidan norozi bo‘lish edi.
Bunga javoban Donald Tramp o‘zining Truth Social ijtimoiy tarmog‘ida sun’iy intellekt yordamida yaratilgan videoni joyladi. Unda u toj kiygan holda “Qirol Tramp” yozuvli jangovar samolyotni boshqarib, Nyu-Yorkdagi namoyishchilarga “kir” tashlayotgani tasvirlangan.
Keyinroq, Air Force One bortida so‘zlagan Tramp namoyishlarni jiddiy deb hisoblamasligini aytdi:
“Men podshoh emasman. Faqat mamlakatimizni buyuk qilish uchun mehnat qilayapman. Bu mitinglar butun Amerikaning fikrini aks ettirmaydi”, — dedi u.

«Нет королям»: в США и Европе прошли массовые протесты против Дональда Трампа
В США и Европе прошли протесты против Дональда Трампа под лозунгом «Нет королям». Президент ответил ИИ-роликом и назвал митинги несерьёзными.
Во всех 50 штатах США, а также в крупнейших городах Европы прошли многомиллионные акции протеста под лозунгом «Нет королям», направленные против политики президента США Дональда Трампа. По данным издания Axios, участие в митингах приняли около 7 миллионов человек.
Демонстрации состоялись на фоне продолжающейся третью неделю приостановки работы правительства США и растущего недовольства решением президента направить военных в города, управляемые демократами.
Организаторами протестов выступили Американский союз защиты гражданских свобод (ACLU), Американская федерация учителей, движения 50501 («50 протестов, 50 штатов, одно движение»), Indivisible и MoveOn.
«Миллионы из нас мирно объединяются под лозунгом “Нет королям”, чтобы напомнить: власть принадлежит народу», — заявила исполнительный директор MoveOn Кэти Бетелл.
На Таймс-сквер в Нью-Йорке тысячи протестующих держали плакаты с надписями «Демократия, а не монархия» и «Конституция не факультативна». Среди главных тем протестов — защита демократии, критика миграционной политики и размещения войск в американских городах, а также недовольство сокращением федеральных программ в сфере здравоохранения.
В ответ Дональд Трамп опубликовал в своей соцсети Truth Social сгенерированное искусственным интеллектом видео, в котором изображён себя в короне, управляющим истребителем с надписью «Король Трамп». В ролике самолёт сбрасывает грязь на протестующих в Нью-Йорке.
Позже, выступая на борту Air Force One, президент заявил, что не считает протесты серьёзными:
«Я не король. Я просто тружусь, чтобы сделать нашу страну великой. Эти митинги не отражают мнение всей Америки».