2026-yildan boshlab Shvetsiya maktablarida 7–16 yoshdagi bolalarga mobil telefonlardan foydalanish taqiqlanadi. Ushbu chora xavfsizlikni oshirish va ta’lim sifatini yaxshilashga qaratilgan.
Shvetsiya hukumati 2026-yildan boshlab maktablarda mobil telefonlardan foydalanishga umumrespublika bo‘yicha taqiq joriy etilishini e’lon qildi. Guardian xabariga ko‘ra, cheklov 7 yoshdan 16 yoshgacha bo‘lgan o‘quvchilarga tatbiq etiladi.
Yangi qoidalarga muvofiq, telefonlar dars va sinfdan tashqari mashg‘ulotlar vaqtida olib qo‘yiladi hamda o‘quvchilarga faqat o‘quv kuni yakunida qaytariladi. Hukumat bunday choralar o‘quvchilarning xavfsizligini oshirish va ta’lim sifatini yaxshilashiga umid qilmoqda.
Tashabbusni amalga oshirish uchun 2026-yilda 95 million shved kroni (taxminan 10,2 million dollar), 2027-yilda esa 100 million kron ajratilishi rejalashtirilgan.
Qayd etilishicha, mamlakatdagi ayrim maktablarda bunday tartib allaqachon amal qilmoqda. Biroq o‘quvchilar ko‘pincha qalbaki qurilmalarni topshirish yoki telefonlarini yo‘qotganini yoki buzilganini aytib, taqiqni chetlab o‘tishga urinadi.
Maktablarda mobil telefonlardan foydalanishga taqiq global tendensiyaga aylanib bormoqda. 2024-yilda Niderlandiya, Fransiya (6–15 yoshdagilar uchun), Xitoy va Angliya shunday choralarni joriy qilgan. 2025-yil avgustida Janubiy Koreya parlamenti ham xuddi shunday qonunni ma’qullab, uning 2026-yil martidan kuchga kirishini belgiladi.

Швеция запретит использование мобильных телефонов в школах с 2026 года
С 2026 года в школах Швеции запретят использование мобильных телефонов для детей 7–16 лет. Мера направлена на повышение безопасности и качества образования.
Правительство Швеции объявило о введении общенационального запрета на использование мобильных телефонов в школах с 2026 года. Ограничение будет распространяться на учащихся в возрасте от 7 до 16 лет, сообщает Guardian.
Согласно новым правилам, телефоны будут изыматься на время уроков и внеклассных занятий, а возвращаться ученикам только в конце учебного дня. Власти рассчитывают, что это повысит уровень безопасности школьников и улучшит качество образования.
На реализацию инициативы в 2026 году выделят 95 млн шведских крон (около 10,2 млн долларов), а в 2027 году — 100 млн крон.
Отмечается, что в ряде школ страны уже действуют подобные меры, однако ученики нередко обходят запрет, сдавая поддельные устройства или утверждая, что их телефон утерян или сломан.
Запрет на использование мобильных телефонов в школах становится глобальной тенденцией. В 2024 году подобные меры приняли Нидерланды, Франция (для детей 6–15 лет), Китай и Англия. В августе 2025 года парламент Южной Кореи также одобрил аналогичный закон, который вступит в силу в марте 2026 года.