BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashi Isroilning Qatarga hujumi yuzasidan shoshilinch munozaralar o‘tkazadi
BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashi Jenevada Isroilning Qatarga uyushtirgan havo hujumi yuzasidan shoshilinch munozaralar o‘tkazadi. Tashabbuskor sifatida Pokiston va Quvayt islom mamlakatlari nomidan chiqdi.
BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashi seshanba kuni Jenevada 9 sentyabr kuni Isroil tomonidan Qatarga uyushtirilgan, HAMAS yetakchilariga qaratilgan havo hujumi yuzasidan shoshilinch munozaralar o‘tkazadi.
Guruhning o‘z ma’lumotlariga ko‘ra, hujum natijasida uning besh nafar a’zosi halok bo‘lgan, biroq rahbariyatga zarar yetmagan. Ushbu voqea Fors ko‘rfazi davlatlarida, jumladan AQShning ittifoqchilarida keskin munosabat uyg‘otdi va Isroilning 2020 yilda aloqalarni normallashtirgan mamlakatlari bilan munosabatlarida keskinlikni kuchaytirdi.
Debatlarni o‘tkazish tashabbusi Pokiston (Islom hamkorlik tashkiloti nomidan) va Quvayt (Fors ko‘rfazi arab davlatlari hamkorlik kengashi nomidan) tomonidan ilgari surildi. So‘rov arab va islom mamlakatlari yetakchilarining Dohadagi yig‘ilishi fonida berildi, unda Isroil harakatlari bilan bog‘liq mintaqaviy barqarorlik tahdidlari muhokama qilinmoqda.
Isroilning Jenevadagi missiyasi qarorni “bema’nilik” deb atadi va muhokama yakunida qabul qilinadigan har qanday hujjat “xalqaro inson huquqlari mexanizmlariga soya soladi” deya bayon qildi.
Mazkur munozaralar 2006 yilda BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashi tashkil etilgandan beri o‘ninchi shoshilinch yig‘ilish bo‘ladi.
Shu bilan birga, Isroil G‘azo sektorida falastinliklarga nisbatan genotsid ayblovlarini rad etishda davom etmoqda va o‘z harakatlarini 2023 yil 7 oktyabr kuni HAMAS jangarilari uyushtirgan hujumga javob sifatida izohlamoqda. Isroil ma’lumotlariga ko‘ra, o‘sha kuni 1200 kishi halok bo‘lgan, 251 kishi garovga olingan. G‘azo rasmiylari ma’lumotiga ko‘ra esa, deyarli ikki yil davom etayotgan mojaroda 64 mingdan ortiq kishi qurbon bo‘lgan.

Совет ООН по правам человека проведёт экстренные дебаты по израильскому удару по Катару
Совет ООН по правам человека проведёт срочные дебаты в Женеве по поводу авиаудара Израиля по Катару. Инициаторами выступили Пакистан и Кувейт от имени исламских стран.
Совет ООН по правам человека во вторник проведёт в Женеве срочные дебаты по поводу авиаудара Израиля 9 сентября по территории Катара, целью которого стали лидеры ХАМАС.
По данным самой группировки, в результате атаки погибли пятеро её членов, однако руководство не пострадало. Этот инцидент вызвал жёсткую реакцию стран Персидского залива, включая союзников США, что усилило напряжённость в отношениях Израиля с государствами, нормализовавшими связи с ним в 2020 году.
Проведение дебатов инициировали Пакистан — от имени Организации исламского сотрудничества (ОИС) — и Кувейт — от имени Совета сотрудничества стран Персидского залива. Запрос был подан на фоне встречи лидеров арабских и исламских государств в Дохе, где обсуждаются угрозы региональной стабильности в связи с действиями Израиля.
Израильская миссия в Женеве назвала решение «абсурдным» и заявила, что любые документы по итогам обсуждения «бросят тень на международные правозащитные механизмы».
Дебаты станут десятым подобным случаем с момента создания Совета ООН по правам человека в 2006 году.
Между тем Израиль продолжает отвергать обвинения в геноциде против палестинцев в секторе Газа, утверждая, что его действия являются ответом на нападение боевиков ХАМАС 7 октября 2023 года, в результате которого, по данным Израиля, погибли 1200 человек и были взяты в заложники 251 человек. По данным властей Газы, за почти два года конфликта жертвами военной кампании стали более 64 тысяч человек.