O‘zbekiston Qatardagi turar joylarga Isroil tomonidan qilingan zarbalarni qoraladi.
O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi Dohadagi turar joy hududiga Isroil tomonidan qilingan zarbalarni qoralab, ularni Qatarning suvereniteti va xalqaro huquqni buzish deb atadi.
O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi bayonot bilan chiqib, Dohadagi turar joy hududiga Isroil tomonidan qilingan havo zarbalarini qoraladi.
Vazirlik ta’kidlaganidek, hujum «suvverenitetni buzish, chegaralarning daxlsizligi va Qatarning xavfsizligiga tajovuz» sifatida qaraladi.
Bayonotda shunday deyiladi: «Bunday harakatlar qabul qilinmaydi va BMT Nizomi hamda xalqaro huquqning asosiy normalari va tamoyillarini jiddiy ravishda inkor etadi».
TIV O‘zbekiston xalqaro munosabatlarda kuch ishlatilishining har qanday shakllariga qarshi qat’iy turishini va Yaqin Sharqdagi murakkab vaziyatni keskinlashtiradigan harakatlarga e’tiroz bildirishini ta’kidladi.
O‘z navbatida, Isroil armiyasi zarbalar HAMAS yuqori rahbariyatiga qaratilganini ma’lum qildi. Qatar esa hujumni «xalqaro huquqni qo‘pol buzish va mamlakat aholisining xavfsizligiga jiddiy tahdid» sifatida baholadi.

Узбекистан осудил удары Израиля по жилым районам Катара
МИД Узбекистана осудил удары Израиля по жилому району в Дохе, назвав их нарушением суверенитета Катара и международного права.
МИД Узбекистана выступил с заявлением, в котором осудил авиаудары Израиля по жилому району в Дохе.
В ведомстве отметили, что атака рассматривается как «нарушение суверенитета, посягательство на нерушимость границ и безопасность Государства Катар».
«Подобные действия являются неприемлемыми и представляют собой серьёзное пренебрежение Уставом ООН, а также основополагающими нормами и принципами международного права», — говорится в заявлении.
МИД подчеркнул, что Узбекистан последовательно выступает против любых форм применения силы в международных отношениях и шагов, усугубляющих сложную ситуацию на Ближнем Востоке.
Израильская армия, в свою очередь, заявила, что удары были направлены против высшего руководства ХАМАС. В Катаре расценили атаку как «грубое нарушение международного права и серьёзную угрозу безопасности жителей страны».