Parijda Luvr o‘g‘irlandi: Napoleon va imperatritsaga tegishli qimmatbaho taqinchoqlar o‘g‘irlab ketildi
Luvrda o‘g‘irlik sodir bo‘ldi: Napoleon va imperatritsaga tegishli zargarlik buyumlari o‘g‘irlab ketildi. Politsiya tergov olib bormoqda, muzey yopilgan.
Fransiyada dunyoning eng mashhur muzeylaridan biri — Luvrda jasoratli talonchilik sodir bo‘ldi. Bu haqda Fransiya madaniyat vaziri Rashida Dati ma’lum qildi.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, hujum ertalab, muzey ochilayotgan paytda sodir bo‘lgan. Hodisa natijasida hech kim jabrlanmagan, politsiya voqea joyida tergov harakatlarini olib bormoqda.
Le Parisien nashrining yozishicha, jinoyatchilar sobiq qirollik saroyining Senga qaragan tomonidan, hozirda qurilish ishlari olib borilayotgan joydan kirib kelishgan. Ular yuk lifti orqali to‘g‘ridan-to‘g‘ri Apollon galereyasiga chiqib, Napoleon va imperatritsaga tegishli zargarlik kolleksiyasidan to‘qqizta buyumni o‘g‘irlab ketishgan.
Hodisa ortidan muzey ijtimoiy tarmoq X orqali bayonot berib, Luvr “favqulodda sabablar” tufayli butun kun davomida yopiq bo‘lishini e’lon qildi.
Guvohlarning aytishicha, xavfsizlik xizmati xodimlari bino ichida qolib ketgan, tashqaridagi mehmonlarga esa muzeyning yopilgani haqida ma’lumot berilgan.
Madaniyat vaziri muzey vakillari va politsiya bilan birga voqea joyiga yetib borgan. Hozirda jinoyatchilarning shaxsi aniqlanmoqda, yetkazilgan zarar miqdori baholanmoqda.

В Париже ограбили Лувр: похищены драгоценности Наполеона и Императрицы
В Лувре произошло ограбление: похищены ювелирные украшения Наполеона и Императрицы. Полиция расследует инцидент, музей закрыт.
Во Франции произошло дерзкое ограбление одного из самых известных музеев мира — Лувра. Об этом сообщила министр культуры Франции Рашида Дати.
По предварительным данным, нападение произошло утром, в момент открытия музея. Пострадавших нет, полиция ведёт расследование на месте происшествия.
Как пишет издание Le Parisien, злоумышленники проникли в здание бывшего королевского дворца со стороны фасада, выходящего на Сену, где сейчас проходят строительные работы. Использовав грузовой лифт, они попали прямо в Галерею Аполлона и похитили девять предметов из ювелирной коллекции Наполеона и Императрицы.
После происшествия музей опубликовал сообщение в социальной сети X, объявив, что Лувр будет закрыт на весь день «по исключительным причинам».
Очевидцы сообщили, что сотрудники службы безопасности оказались заперты внутри здания, а посетителей у входа предупредили о закрытии музея.
Министр культуры прибыла на место вместе с представителями музея и полицией. Ведутся следственные действия, личности преступников устанавливаются, ущерб оценивается.