Rossiyada migrantlar uchun ayollar bilan muloqot qoidalari bo‘yicha imtihon joriy etish taklif qilinmoqda
“Yangi odamlar” deputatlari migrantlar uchun imtihonga ayollar bilan muloqot qoidalari bo‘limini kiritishni taklif qildi, bu orqali mojarolarni kamaytirish va xavfsizlikni oshirish maqsad qilingan.
Rossiyada mehnat migrantlari uchun imtihonga ayollar bilan muloqot qoidalariga bag‘ishlangan yangi bo‘lim qo‘shish taklif qilindi. Bu tashabbus bilan “Yangi odamlar” fraksiyasi deputatlari Vladislav Davankov, Kseniya Goryacheva va Yaroslav Samylin chiqish qildi.
Parlament a’zolarining murojaatida aytilishicha, migrantlar tomonidan jamoat tartibini buzish holatlari, jumladan “ayollarga hurmatsizlik, bezorilik va masxara qilish” tobora ko‘paymoqda.
Ularning fikricha, chet ellik fuqarolar oldindan ayollarga nisbatan har qanday ta’qib yoki zo‘rlab e’tibor qaratish xatti-harakatlari ma’muriy yoki jinoiy javobgarlikka olib kelishi mumkinligi haqida xabardor bo‘lishlari zarur.
Deputatlar tashabbusning amalga oshirilishi mojaroli vaziyatlarni kamaytirish, ayollarning xavfsizligi va himoyasini oshirish, shuningdek, jamiyatning davlat migratsiya siyosatiga bo‘lgan ishonchini mustahkamlashiga ishonmoqda.
“Imtihonga madaniy va huquqiy xulq-atvor normalarini qo‘shish xorijiy fuqarolarning muvaffaqiyatli integratsiyasi uchun sharoit yaratadi. Bundan tashqari, bu Rossiya Federatsiyasi qonunlari va an’analariga hurmat bilan munosabatni shakllantirishga yordam beradi”, — deyiladi mualliflar izohida.
Eslatib o‘tamiz, yaqinda O‘zbekistonda mehnat migrantlarini qo‘llab-quvvatlash aksiyasi o‘tkazildi. Rossiyada o‘zbek taksichisini yo‘lovchi haqorat qilib, “ruslarning quli” deb atagach, ijtimoiy tarmoqlarda #bizqulemasmiz (“biz qulimasimiz”) xeshtegi tarqaldi. Aksiyaning tashabbuskori sobiq deputat Rasul Kusherbayev bo‘lib, uning videosi uch soat ichida 450 mingdan ortiq ko‘rildi.

В России хотят ввести для мигрантов экзамен по правилам общения с женщинами
Депутаты «Новых людей» предложили включить в экзамен для мигрантов раздел о нормах общения с женщинами, чтобы снизить конфликты и повысить безопасность.
В России предложили дополнить экзамен для трудовых мигрантов новым разделом, посвящённым нормам общения с женщинами. С инициативой выступили депутаты фракции «Новые люди» Владислав Даванков, Ксения Горячева и Ярослав Самылин.
В обращении парламентариев отмечается, что нарушения общественного порядка мигрантами, включая «неуважительное отношение к женщинам, хулиганство и издевательства», становятся всё более частыми.
По их мнению, иностранные граждане должны быть заранее проинформированы о том, что любая форма преследования или навязчивого поведения в отношении женщин может повлечь административную или уголовную ответственность.
Депутаты считают, что реализация инициативы поможет сократить количество конфликтных ситуаций, повысить безопасность и защищённость женщин в общественных местах, а также укрепить доверие общества к миграционной политике государства.
«Дополнение экзамена нормами культурного и правового поведения создаст условия для более успешной интеграции иностранных граждан. Кроме того, это поможет формировать уважительное отношение к традициям и законам Российской Федерации», — подчеркнули авторы.
Напомним, недавно в Узбекистане прошла акция в поддержку трудовых мигрантов. В соцсетях распространился хэштег #bizqulemasmiz («мы не рабы») после того, как узбекского таксиста в России пассажир оскорбил, назвав «рабом русских». Инициатором флешмоба стал бывший депутат Законодательной палаты Расул Кушербаев, его ролик набрал свыше 450 тысяч просмотров за три часа.