Turkiyada 6,1 magnitudali zilzila sodir bo‘ldi: 19 kishi jarohat oldi
Turkiyaning g‘arbida 6,1 magnitudali zilzila sodir bo‘ldi. Bir nechta binolar zarar ko‘rdi, 19 kishi jarohat oldi. Rasmiylar vaziyat nazorat ostida ekanini bildirdi.
Turkiyaning g‘arbida, Balikesir viloyatida kecha kechasi 6,1 magnitudali kuchli zilzila sodir bo‘ldi. Zilzila natijasida bir necha hududlarda binolar vayron bo‘ldi va zarar ko‘rdi.
Turkiya Ichki ishlar vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, uchta bino va bitta do‘kon butunlay qulagan. Qurbonlar haqida xabar berilmagan, biroq sog‘liqni saqlash vazirligi 19 kishi turli darajadagi jarohatlar olganini, ayrimlari zilzila paytida binolardan chiqishga uringanida shikastlanganini ma’lum qildi.
Prezident Rajab Toyyib Erdo‘g‘an vaziyat nazorat ostida ekanini bildirdi. Qutqaruv va favqulodda xizmatlar hozirda hodisa joylarida ish olib bormoqda.
Mahalliy hokimliklar zararni baholash va jabrlanganlarga yordam ko‘rsatish ishlarini davom ettirmoqda.
Avvalroq xabar berilishicha, O‘zbekistonda 2026-yil yanvaridan boshlab kuchli zilzilalarni oldindan bashorat qilish uchun sun’iy intellekt tizimi joriy etiladi. Dastlabki bosqichda tizim Toshkentda sinovdan o‘tkazilib, binolar, ko‘priklar va tarixiy obidalar zilzilabardoshligini baholashda qo‘llanadi.

В Турции произошло землетрясение магнитудой 6,1: пострадали 19 человек
В западной Турции произошло землетрясение магнитудой 6,1. Повреждены здания, 19 человек пострадали. Власти заявляют, что ситуация под контролем.
На западе Турции, в провинции Балыкесир, минувшей ночью произошло сильное землетрясение магнитудой 6,1. Толчки вызвали разрушения и повреждения зданий в нескольких районах региона.
По данным Министерства внутренних дел Турции, разрушено три здания и один магазин. О жертвах не сообщается, однако Министерство здравоохранения уточнило, что 19 человек получили травмы, в том числе при попытке покинуть здания во время толчков.
Президент Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что ситуация находится под контролем, а спасательные службы продолжают работу на местах.
Местные власти проводят оценку ущерба и оказывают помощь пострадавшим.
Ранее сообщалось, что в Узбекистане с января 2026 года начнут применять искусственный интеллект для прогнозирования сильных землетрясений. На первом этапе система будет протестирована в Ташкенте и поможет оценивать сейсмостойкость зданий, мостов и исторических объектов.