Business Model Dating Toshkentda klassik biznes-konferensiyalar va motivatsion tadbirlardan tubdan farq qiladi. Bu yerda uzoq va mavhum ma’ruzalar yoki tadbirkorlik haqidagi umumiy mulohazalar yo‘q. E’tibor markazida — kompaniya o‘sish sur’ati, barqarorligi va kengayish salohiyatiga bevosita ta’sir qiluvchi biznes-modelning o‘zi turadi.
Bir kun davomida ishtirokchilar ekspertlar ma’ruzalarini amaliy mashg‘ulotlar bilan uyg‘unlashtirilgan formatda ishlaydi. Ular qaysi biznes-modellar haqiqatan kengayish imkoniyatiga ega ekanini tahlil qiladi, o‘sish va barqarorlik nuqtai nazaridan baholashni o‘rganadi, amalda ishlayotgan bizneslarni tahlil qilib, biznes-modelning potensialini ko‘rsatadigan elementlarni aniqlaydi. Maxsus e’tibor investitsiya jamoasi biznes-modellarni qanday baholashi va sarmoya qarorlari qabul qilinayotganda qaysi parametrlar muhim ekaniga qaratiladi.
Format shunday tuzilganki, bilimlar darhol — xonada qo‘llaniladi, keyinga qoldirilmaydi. “Biz ongli ravishda ilhomlantiruvchi chiqishlardan chekinamiz. Bizning vazifa — tadbirkorga keyingi biznes-modelini qanday tanlashni tushunib chiqishini ta’minlash”, — deydi Business Model Dating tashkilotchilari.
Workshop muallifi — Oskar Xartmann, xalqaro investor va tadbirkor, 150 dan ortiq kompaniya asoschisi va investori bo‘lib, ularning umumiy kapitallashuvi taxminan 20 milliard dollarni tashkil etadi. Xartmann CB Insights versiyasiga ko‘ra dunyo biznes-malaikalarining TOP-18 qatoriga kiradi. Uning investitsiya portfelida har biri bir milliard dollardan oshiq kapitallashuvga ega 15 unicorn kompaniya mavjud. U Auto1, Sennder, Cars24 va Spinny kabi kompaniyalar asoschisi bo‘lgan, shuningdek Accumulator Unicorn Venture Fund, Fastline Ventures, Simile Ventures Partners va LARIX fondlarining ham asoschisi va hamkori hisoblanadi.
Spikerlar qatorida — Sanjar Maksudov (2500 dan ortiq restoranda foydalaniladigan JOWI ERP tizimi asoschisi, Restoranlar g‘ildiyasining raisi, Zira Fest va Zira Expo hamasoschisi), Nikolay Korjik (O‘zbekistonda yetakchilik va EQ dasturlari bo‘yicha yetakchi, YEvropadagi №1 rus tilidagi trening kompaniyasi asoschisi va rahbari) va boshqa mutaxassislar bor. Format yangi loyihalarni ishga tushirish yoki faoliyat ko‘rsatayotgan biznes bilan ishlayotgan va biznes-modelini qayta ko‘rib chiqish zarurligini tushunadigan tadbirkorlar uchun ham mos.
Joylar soni cheklangan. Ro‘yxatdan o‘tish va batafsil ma’lumot: https://business.unicornfellowship.ru

Business Model Dating в Ташкенте: авторский воркшоп Оскара Хартманна для тех, кто ищет масштабируемую бизнес-модель
10 февраля 2026 года в Ташкенте, в отеле Courtyard by Marriott Tashkent, пройдёт Business Model Dating — однодневный авторский воркшоп Оскара Хартманна с участием международных экспертов. Формат для предпринимателей, владельцев бизнеса, стартаперов и инвесторов, которые находятся в поиске устойчивой и масштабируемой бизнес-модели, задумываются о следующем этапе развития бизнеса или планируют пересобрать текущий бизнес с учётом инвестиционной логики.
Формат Business Model Dating принципиально отличается от классических бизнес-конференций и мотивационных мероприятий. Здесь нет длинных абстрактных лекций и общих рассуждений о предпринимательстве. В центре внимания — бизнес-модель как управленческое решение, от которого напрямую зависят темпы роста компании, её устойчивость и потенциал масштабирования.
В течение одного дня участники работают в формате, сочетающем лекции экспертов и практическую работу. Они анализируют, какие бизнес-модели действительно способны масштабироваться, учатся оценивать их с точки зрения роста и устойчивости, а также разбирают действующие бизнесы, выявляя элементы, которые указывают на потенциал бизнес-модели. Отдельное внимание уделяется тому, как инвестиционное сообщество оценивает бизнес-модели и какие параметры имеют значение при принятии решений об инвестициях.
Формат выстроен так, чтобы знания применялись сразу — прямо в зале, а не откладывались «на потом». «Мы сознательно уходим от вдохновляющих выступлений. Наша задача, чтобы предприниматель вышел с пониманием, как выбирать свою следующую бизнес-модель» — отмечают организаторы Business Model Dating.
Автор воркшопа — Оскар Хартманн, международный инвестор и предприниматель, основатель и инвестор более чем 150 компаний с совокупной капитализацией около 20 миллиардов долларов. Хартманн входит в ТОП-18 бизнес-ангелов мира по версии CB Insights. В его инвестиционном портфеле — 15 компаний-единорогов с капитализацией более одного миллиарда долларов каждая. Он стоял у истоков таких компаний, как Auto1, Sennder, Cars24 и Spinny, а также является сооснователем и партнёром фондов Accumulator Unicorn Venture Fund, Fastline Ventures, Simile Ventures Partners и LARIX.
Среди спикеров — Санжар Максудов (основатель ERP-системы JOWI, которой пользуются более 2500 ресторанов, председатель Гильдии рестораторов, сооснователь Zira Fest и Zira Expo), Николай Коржик (лидер в Узбекистане по программам развития лидерства и EQ, основатель и руководитель №1 русскоязычной тренинговой компании в ЕС), и другие. Формат одинаково релевантен как для запуска новых проектов, так и для тех, кто работает с действующим бизнесом и понимает, что дальнейший рост требует пересмотра бизнес-модели.
Количество мест ограничено. Регистрация и подробная информация доступны по ссылке: https://business.unicornfellowship.ru