O‘zbekiston ayollar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlashga 2 trillion so‘m ajratadi
O‘zbekistonda ayollar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash uchun 2 trillion so‘m ajratiladi. Moliyalashtirishni 6 ming loyiha oladi, ayollar o‘qishdan o‘tadi va imtiyozli kreditlar olish imkoniga ega bo‘ladi.
O‘zbekiston hukumati ayollar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash uchun 2 trillion so‘m ajratishni rejalashtirmoqda. Moliyaviy yordamni taxminan 6 ming ayol tomonidan amalga oshirilayotgan biznes-loyihalar oladi. Bu haqda Prezident farmoni va Adliya vazirligi xabar berdi.
2026–2027 yillarda biznes-kurslar tashkil etilib, ularda 2,8 ming ayol o‘qish imkoniga ega bo‘ladi. Bundan tashqari, 2 ming ayol Hamroh kompaniyasi yordamida o‘z loyihalarini rivojlantira oladi. Hamroh ayollar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ixtisoslashgan.
Hududiy ayollar va oila ishlari boshqarmalari ayollar biznes-loyihalarini amalga oshirish uchun — shirinlik va tikuv sexlari, fitnes-klub va kasbiy ta’lim kurslari uchun ijaraga joylar taqdim etadi.
2026 yil yanvaridan boshlab, ayollar boshchiligidagi yoki ayollar ulushi kamida 50% bo‘lgan kichik va o‘rta biznes Hamroh dasturi bo‘yicha 25 ming BRVgacha (10 milliard so‘mdan ortiq) imtiyozli kredit olish imkoniga ega bo‘ladi. 10 va undan ortiq ish o‘rni yaratadigan loyihalar esa tijorat banklaridan kengaytirish krediti olishi mumkin, foiz stavkasi Markaziy bank asosiy stavkasidan 10% dan oshmasligi va qarz summasining 70% gacha kafolat bilan ta’minlanadi.
Shuningdek, O‘zbekiston Markaziy Osiyoda ayollar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirishga qaratilgan xalqaro WE-Finance Code tashabbusini joriy etishda asosiy bosqichni yakunlagan birinchi davlatga aylangan.

Узбекистан выделит 2 трлн сумов на поддержку женского предпринимательства
На поддержку женского бизнеса в Узбекистане выделят 2 трлн сумов. Финансирование получат 6 тыс. проектов, женщины пройдут обучение и смогут получить целевые займы.
Власти Узбекистана планируют выделить 2 триллиона сумов для поддержки женского предпринимательства. Финансовую помощь получат около 6 тысяч бизнес-проектов, реализуемых женщинами. Об этом говорится в указе президента, сообщили в Минюсте.
В 2026–2027 годах будут организованы бизнес-курсы, на которых обучение пройдут 2,8 тысячи женщин. Дополнительно 2 тысячи женщин смогут развивать свои проекты при поддержке компании Hamroh, специализирующейся на поддержке женского предпринимательства.
Региональные управления по делам семьи и женщин предоставят в аренду помещения для реализации женских бизнес-проектов — кондитерских и швейных мастерских, фитнес-клубов и курсов профессионального обучения.
С января 2026 года малый и средний бизнес, возглавляемый женщинами или с долей женщин не менее 50 %, сможет получить целевые займы по программе Hamroh до 25 тысяч БРВ (более 10 млрд сумов). Проекты, создающие 10 и более рабочих мест, смогут получить займы на расширение от коммерческих банков под ставку, превышающую основную ставку ЦБ не более чем на 10 %, с поручительством до 70 % суммы долга.
Отмечается, что Узбекистан стал первой страной в Центральной Азии, завершившей ключевой этап внедрения международной инициативы WE-Finance Code, направленной на поддержку и развитие женского предпринимательства.