O‘zbekistonda yakka tartibdagi tadbirkorlar birinchi bor o‘z firma nomini ro‘yxatdan o‘tkazish imkoniga ega bo‘ladi
2026-yildan boshlab O‘zbekistonda yakka tartibdagi tadbirkorlar o‘z firma nomini ro‘yxatdan o‘tkazishi, ma’lumotlarni esa avtomatik va bepul yangilashi mumkin bo‘ladi.
2026-yil 1 yanvardan boshlab O‘zbekistonda yakka tartibdagi tadbirkorlar (YT) o‘z firma nomini rasmiy ro‘yxatdan o‘tkazish imkoniga ega bo‘ladi. Bu O‘zbekiston Prezidentining 2025-yil 14 noyabrdagi farmonida belgilangan.
Yangi tartib YTlarga to‘liq brend yaratish imkonini beradi, bu ayniqsa xizmatlar, savdo, hunarmandchilik va kreativ biznes sohalari uchun muhim. Kompaniya nomi faoliyatning rasmiy elementi bo‘lib, endi faqat tadbirkorning ism-familiyasi bilan cheklanmaydi.
Ma’lumotlarni — ism, familiya, manzil, firma nomi va tashkiliy-huquqiy shaklni o‘zgartirishlar — avtomatik va bepul amalga oshiriladi. Tuzatishlar haqida ma’lumot ID-karta tizimi va «Litsenziya» axborot tizimidan keladi, ariza berish va davlat organlariga borish talab etilmaydi.
Barcha jarayonlar to‘liq elektron shaklda amalga oshiriladi, bu biznes yuritishni soddalashtiradi va tadbirkorlarning vaqtini tejaydi.
Shuningdek, 2026-yil 1 yanvardan boshlab YT va o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar uchun 1 mlrd so‘mgacha daromadda aylanish solig‘i stavkasi 1% ga tushiriladi.

ИП в Узбекистане впервые смогут регистрировать фирменное название
С 2026 года ИП в Узбекистане смогут регистрировать фирменное название, а изменения данных будут вноситься автоматически и бесплатно.
С 1 января 2026 года индивидуальные предприниматели в Узбекистане получат возможность официально регистрировать собственное фирменное название. Это предусмотрено указом президента от 14 ноября 2025 года.
Нововведение позволит ИП использовать полноценный бренд, что особенно важно для сферы услуг, торговли, ремёсел и креативного бизнеса. Название компании станет официальным элементом деятельности и больше не будет ограничиваться Ф.И.О. предпринимателя.
Все изменения данных — от имени и фамилии до адреса, фирменного названия и организационно-правовой формы — будут вноситься автоматически и бесплатно. Информация о корректировках будет поступать из системы ID-карта МВД и ИС «Лицензия», без подачи заявлений и посещений госорганов.
Процедуры будут осуществляться полностью в электронном формате, что упрощает ведение бизнеса и экономит время предпринимателей.
Напомним, с 1 января 2026 года ставка налога с оборота для ИП и самозанятых с доходом до 1 млрд сумов снизится до 1%.