O‘zbekiston Soliq qo‘mitasi “shubhali” tadbirkorlar bilan hamkorlik qilish xavflari haqida ogohlantirdi
O‘zbekiston Davlat soliq qo‘mitasi 7,5 mingdan ortiq norasmiy faoliyat yuritayotgan subyektni aniqladi. Qo‘mita tadbirkorlarni soliq xavflarining oldini olish uchun hamkorlarini sinchiklab tekshirishga chaqirdi.
O‘zbekiston Davlat soliq qo‘mitasi soliq to‘lovchilarni biznes hamkorlari va kontragentlarni tanlashda ehtiyot bo‘lishga chaqirdi. Qo‘mita eslatishicha, “shubhali” sub’yektlar bilan hamkorlik soliq to‘lashdan bo‘yin tovlash sifatida baholanishi mumkin.
Qo‘mita ma’lumotlariga ko‘ra, hozirda 7 522 ta norasmiy iqtisodiy faoliyat yuritayotgan va shubhali moliyaviy operatsiyalarni amalga oshirayotgan sub’yekt aniqlangan. Ularni Davlat soliq qo‘mitasining rasmiy saytida tekshirish mumkin — ro‘yxat muntazam yangilanib boradi.
Shuningdek, faqat 2025-yilda 902 ta mablag‘larni naqdlashtirish va soxta operatsiyalar alomatlariga ega sub’yektlar aniqlangan.
Qo‘mita ta’kidlashicha, faqat ishonchli hamkorlar bilan ishlash — biznes obro‘si va soliq shaffofligining asosiy omilidir.
Soliq qo‘mitasining tavsiyalari:
• kontragentlarning moliyaviy hisobotini so‘rab, uni tekshirish — ma’lumot bermaslik yoki yolg‘on ko‘rsatkichlar shubha uyg‘otishi kerak;
• hamkorning Soliq qo‘mitasi saytida rasmiy ro‘yxatda mavjudligini aniqlash;
• kompaniyaning yuridik manzili, ofis va omborlarining haqiqiy mavjudligiga ishonch hosil qilish;
• onlayn tahlil o‘tkazish, kompaniya haqidagi sharhlar, reytinglar va internetdagi ma’lumotlarni o‘rganish.
Qo‘mitada qayd etilishicha, agar kontragentda norasmiy faoliyat belgilari aniqlansa, soliq organlari u bilan tuzilgan bitimlarni hisobga olmasligi va kompaniyaning soliq majburiyatlarini qayta ko‘rib chiqishi mumkin.
“Bunday sub’yektlar bilan hamkorlik soliq to‘lashdan bo‘yin tovlash sifatida baholanishi mumkin”, — deyiladi Davlat soliq qo‘mitasi bayonotida.

Налоговый комитет Узбекистана предупредил о рисках сотрудничества с «сомнительными» предпринимателями
ГНК Узбекистана выявил более 7,5 тыс. субъектов с признаками неформальной деятельности и призвал бизнес проверять контрагентов, чтобы избежать налоговых рисков.
Государственный налоговый комитет Узбекистана призвал налогоплательщиков проявлять осторожность при выборе деловых партнёров и контрагентов. Ведомство напомнило, что сотрудничество с «сомнительными» субъектами может рассматриваться как уклонение от уплаты налогов.
По данным комитета, на сегодняшний день выявлены 7522 субъекта, ведущие неформальную экономическую деятельность и совершающие подозрительные финансовые операции. Проверить их можно через официальный сайт Налогового комитета — список регулярно обновляется.
Кроме того, только в 2025 году обнаружено 902 субъекта с признаками обналичивания средств и фиктивных операций.
Ведомство подчеркнуло, что работа исключительно с надёжными партнёрами является основой деловой репутации и налоговой прозрачности бизнеса.
Рекомендации Налогового комитета:
• запрашивать и проверять финансовую отчётность контрагентов — отказ от её предоставления или ложные данные должны вызвать сомнения;
• проверять наличие партнёра в официальном реестре на сайте Налогового комитета;
• убедиться в реальном существовании компании по юридическому адресу, наличии офиса и складских помещений;
• проводить онлайн-анализ, изучать отзывы, рейтинги и упоминания компании в интернете.
В комитете подчеркнули, что если у контрагента выявлены признаки неформальной деятельности, налоговые органы могут не учитывать операции с ним и пересмотреть налоговые обязательства компании.
«Сотрудничество с такими субъектами может быть расценено как уклонение от уплаты налогов», — отметили в ведомстве.