Yangi qonunchilikka ko‘ra, kripto-aktivlarni noqonuniy sotib olish, sotish yoki almashish, shuningdek, tegishli litsenziyasiz kripto-aktivlar muomalasi bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatish ma’muriy javobgarlikka sabab bo‘ladi. Bunday huquqbuzarlik uchun 15 sutkagacha ma’muriy qamoq yoki ma’muriy qamoq qo‘llanilmaydigan shaxslarga 20 dan 30 BHMgacha (6,8 mln – 10,2 mln so‘m) jarima belgilangan. Bunda kripto-aktivlar musodara qilinadi.
Shuningdek, anonim kripto-aktivlar bilan operatsiyalarni amalga oshirgan xizmat ko‘rsatuvchi provayderlarning mansabdor shaxslari 30 dan 40 BHMgacha (10,2 mln – 13,6 mln so‘m) jarimaga tortiladi.
Belgilangan tartibni buzgan holda mayning faoliyati bilan shug‘ullanish ham ma’muriy javobgarlikka sabab bo‘ladi. Bunda 5 sutkagacha ma’muriy qamoq yoki ma’muriy qamoq qo‘llanilmaydigan shaxslarga 20 dan 30 BHMgacha (6,8 mln – 10,2 mln so‘m) jarima belgilanishi hamda mayning uskunalari musodara qilinishi mumkin. Anonim kripto-aktivlarni mayning qilish esa mansabdor shaxslar uchun 30 dan 40 BHMgacha (10,2 mln – 13,6 mln so‘m) jarima va kripto-aktivlar hamda uskunalarni musodara qilish bilan jazolanadi.

Президент Шавкат Мирзиёев утвердил закон, который предусматривает административную ответственность за незаконное приобретение крипто-активов
Согласно новому законодательству, незаконное приобретение, сбыт или обмен крипто-активами, а также предоставление услуг по обороту крипто-активов без соответствующей лицензии может повлечь за собой административный арест на срок до 15 суток или наложение штрафа в размере от 20 до 30 базовых расчетных величин (от 6,8 млн до 10,2 млн сумов) для лиц, в отношении которых не применим административный арест. Кроме того, крипто-активы будут конфискованы.
Также установлено, что осуществление операций с анонимными крипто-активами провайдерами услуг в сфере оборота крипто-активов может повлечь наложение штрафа на должностных лиц в размере от 30 до 40 базовых расчетных величин (от 10,2 млн до 13,6 млн сумов).
Нарушение установленного порядка при занятии майнингом также подвергается административной ответственности и может повлечь за собой административный арест на срок до пяти суток или наложение штрафа в размере от 20 до 30 базовых расчетных величин (от 6,8 млн до 10,2 млн сумов) для лиц, в отношении которых не применим административный арест, с конфискацией оборудования для майнинга. Занятие майнингом анонимных крипто-активов также подвергается штрафу на должностных лиц в размере от 30 до 40 базовых расчетных величин (от 10,2 млн до 13,6 млн сумов) с конфискацией крипто-активов и оборудования.