O‘zbekiston turizmni rivojlantirish bo‘yicha keng qamrovli dastur boshlamoqda
Prezident Mirziyoyev turizmni rivojlantirish dasturi boshlanganini e’lon qildi: tadbirkorlar yer uchastkalarini bepul oladi, imtiyozli kreditlar va mehmonxonalar uchun subsidiyalar beriladi.
O‘zbekistonda turizmni rivojlantirish bo‘yicha yangi davlat dasturi ishga tushiriladi. Bu haqda prezident Shavkat Mirziyoyev tadbirkorlar bilan uchrashuvda ma’lum qildi.
Loyihaga ko‘ra, yaqin uch yilda mehmonxona va turistik obyektlar qurilishi uchun 5 ming gektar yer maydoni auksionga qo‘yiladi. Tadbirkorlar uchastkalarni sotib olmasdan olishlari mumkin bo‘ladi — davlat yer qiymati miqdorida hamkor sifatida loyihaga kiradi. Ushbu ulushni 10 yil davomida bosqichma-bosqich yoki birdaniga 20% chegirma bilan sotib olish mumkin bo‘ladi.
Mehmonxonalar qurilishi uchun 7 yil muddatga, jumladan 2 yillik imtiyozli davr bilan kreditlar ajratiladi:
• viloyat markazlari va 36 ta turistik hududda — 30 mlrd so‘mgacha;
• boshqa hududlarda — 10 mlrd so‘mgacha.
Endilikda subsidiya nafaqat yangi mehmonxonalar, balki mehmonxonaga aylantirilgan binolarni rekonstruksiya qilishga ham beriladi. Shuningdek, Toshkent, viloyat markazlari va yirik turistik zonalardan tashqari joylarda mehmonxona egalaridan olinadigan turistik yig‘im bekor qilinadi.
Oilaviy mehmon uylari uchun turistlar soni limiti kuniga 10 kishidan 20 kishigacha oshiriladi. Har yili mehmonxonalar va mehmon uylari o‘rtasida 1 mln dollar mukofot jamg‘armasi bilan tanlov o‘tkaziladi. G‘oliblar xizmat sifati va xalqaro platformalardagi turistlar fikrlariga ko‘ra aniqlanadi.
Prezident ta’kidlaganidek, xizmat sifati bevosita infratuzilma darajasiga bog‘liq, shu sababli mamlakatda yangi yirik turistik zonalar barpo etiladi.

Узбекистан запускает масштабную программу по развитию туризма
Президент Мирзиёев объявил о запуске программы по развитию туризма: предприниматели получат землю без выкупа, льготные кредиты и субсидии на гостиницы.
В Узбекистане запустят новую государственную программу по развитию туризма. Об этом президент Шавкат Мирзиёев сообщил на встрече с предпринимателями.
Согласно проекту, в ближайшие три года на аукцион выставят 5 тысяч гектаров земли под строительство гостиниц и туристических объектов. При этом предприниматели смогут получить участки без выкупной платы — государство войдёт в проект как соучредитель на сумму стоимости земли. Выкупить эту долю можно будет в течение 10 лет, а при единовременной оплате предусмотрена скидка 20%.
Для строительства гостиниц предусмотрены льготные кредиты сроком на 7 лет, включая 2-летний льготный период:
• до 30 млрд сумов — в областных центрах и 36 туристических районах;
• до 10 млрд сумов — в других регионах.
Теперь субсидии будут предоставляться не только на новые отели, но и на реконструкцию зданий, превращённых в гостиницы. Кроме того, туристический сбор для владельцев гостиниц вне Ташкента, областных центров и крупных туристических зон отменяется.
Лимит на количество туристов в семейных гестхаусах увеличивается с 10 до 20 человек в день. Ежегодно будет проводиться конкурс среди гостиниц и гестхаусов с призовым фондом $1 млн, победители определятся по уровню сервиса и отзывам туристов на международных платформах.
Президент также отметил, что качество сервиса напрямую зависит от уровня инфраструктуры, поэтому в стране создадут новые крупные туристические зоны.
По данным властей, с начала 2025 года Узбекистан посетили около 7 млн иностранных туристов, а внутренние поездки совершили 15 млн граждан. В ближайшие годы прогнозируется рост числа иностранных гостей до 15 млн ежегодно.