Osiyo taraqqiyot banki O‘zbekiston davlat sektori islohotlarini qo‘llab-quvvatlash uchun 500 million dollar ajratadi
Osiyo taraqqiyot banki O‘zbekistonga byudjet shaffofligini oshirish, davlat korxonalarini isloh qilish hamda mamlakatning JSTga a’zolik jarayonini qo‘llab-quvvatlash uchun 500 million dollar ajratdi.
Osiyo taraqqiyot banki (OTB) O‘zbekiston davlat sektori islohotlarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida 500 million dollarlik kreditni ma’qulladi. Ushbu mablag‘lar byudjet shaffofligini oshirish, davlat korxonalarini boshqarishni takomillashtirish hamda adolatli va barqaror iqtisodiyotni shakllantirishga yo‘naltiriladi.
Loyiha “Iqtisodiy boshqaruvni yaxshilash dasturi”ning ikkinchi bosqichi doirasida amalga oshiriladi. U ilgari boshlangan islohotlarni davom ettirib, davlat boshqaruvi tizimini modernizatsiya qilish, iqtisodiy tartibga solishni yaxshilash va O‘zbekistonning jahon iqtisodiyotiga integratsiyasini tezlashtirishni nazarda tutadi.
OTBning O‘zbekistondagi vakolatxonasi direktori Kanokpan Lao-Araiya:
“Mazkur dastur O‘zbekistonning institutsional islohotlarni amalga oshirish, inklyuziv o‘sishni ta’minlash va xalqaro hamkorlikni mustahkamlash yo‘lidagi qat’iyatini namoyon etadi”, — dedi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bank O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lish jarayonida va xalqaro aloqalarni rivojlantirishda mamlakatga yordam berishda davom etadi.
Dastur quyidagilarni o‘z ichiga oladi:
• davlat investitsiyalari va davlat-xususiy sheriklik (DXSh) uchun yagona qoidalar joriy etish;
• raqobat va investitsiya muhitini tartibga soluvchi qonunchilikni takomillashtirish;
• davlat korxonalarini boshqarishni xalqaro standartlar va gender muvozanati asosida modernizatsiya qilish;
• manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risidagi qonun va yangilangan audit tizimi orqali korrupsiyaga qarshi choralarni kuchaytirish;
• soliq bazasini kengaytirish va xalqaro soliq hamkorligini mustahkamlash.
Shuningdek, mamlakatning savdo va investitsiyalar sohasidagi qonunchiligini xalqaro me’yorlarga moslashtirish orqali JSTga a’zolikni qo‘llab-quvvatlash rejalashtirilgan.
Dastur ijtimoiy himoyaga ham alohida e’tibor qaratadi — islohotlarning ijobiy natijalaridan barcha fuqarolar foyda ko‘rishi va ularning salbiy ta’sirini zaif qatlamlar uchun yumshatish ko‘zda tutilgan.
Ma’lum qilinishicha, 2025 yilda O‘zbekiston va OTB hamkorligiga 30 yil to‘ladi. Shu vaqt ichida bank mamlakatga jami 14,6 milliard dollarlik kredit, grant va texnik yordam ajratgan.

АБР выделит $500 млн на поддержку реформ государственного сектора Узбекистана
Азиатский банк развития выделил Узбекистану $500 млн для повышения прозрачности бюджета, реформирования госкомпаний и поддержки вступления страны в ВТО.
Азиатский банк развития (АБР) одобрил кредит в размере $500 млн для поддержки реформ государственного сектора в Узбекистане. Средства будут направлены на повышение прозрачности бюджета, совершенствование управления государственными предприятиями и формирование более справедливой и устойчивой экономики.
Проект реализуется в рамках второй фазы Программы улучшения экономического управления, которая продолжает начатые ранее реформы. Она предусматривает модернизацию системы госуправления, улучшение экономического регулирования и ускорение интеграции Узбекистана в мировую экономику.
«Эта программа демонстрирует решимость Узбекистана проводить институциональные реформы, поддерживать инклюзивный рост и укреплять международное сотрудничество», — отметил директор представительства АБР в Узбекистане Канокпан Лао-Арая.
По его словам, банк продолжит оказывать поддержку Узбекистану в процессе вступления во Всемирную торговую организацию (ВТО) и развития международных связей.
Программа предусматривает:
• принятие единых правил для государственных инвестиций и ГЧП;
• совершенствование законодательства в сфере конкуренции и инвестиционного климата;
• модернизацию управления госкомпаниями с учётом международных стандартов и гендерного баланса;
• внедрение антикоррупционных мер через закон о конфликте интересов и обновление системы аудита;
• расширение налоговой базы и укрепление международного налогового сотрудничества.
Также планируется приведение национального законодательства в соответствие с международными нормами торговли и инвестиций для поддержки вступления страны в ВТО.
Особое внимание в программе уделено социальной защите — смягчению возможных негативных последствий реформ для уязвимых групп населения и обеспечению равных возможностей для всех граждан.
Отмечается, что в 2025 году исполняется 30 лет партнёрству между АБР и Узбекистаном. За это время банк предоставил стране кредиты, гранты и техническую помощь на сумму $14,6 млрд.