2025 yilda O‘zbekistonning YaIMi ilk bor 145 milliard dollardan oshdi
O‘zbekiston prezidenti ma’lum qilishicha, 2025 yilda mamlakatning YaIMi ilk bor 145 milliard dollardan oshdi. Eksport 23% ga o‘sdi, oltin-valyuta zaxiralari esa 60 milliard dollarga yetdi.
2025 yilda O‘zbekistonning yalpi ichki mahsuloti (YaIM) ilk bor 145 milliard dollardan oshdi. Bu haqida prezident Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlis va xalqga murojaatida ma’lum qildi.
Davlat rahbari ta’kidlaganidek, erishilgan natija xalq va davlatning yuqori salohiyatidan dalolat beradi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ishlab chiqarish va transport-logistika zanjirlaridagi global uzilishlar, xomashyo va moliyaviy resurslar narxining keskin o‘sishiga qaramay, mamlakat iqtisodiyoti barqaror va ishonchli o‘sishni ko‘rsatmoqda.
Prezident O‘zbekistonning iqtisodiy dinamikasi jahon hamjamiyati va nufuzli xalqaro tashkilotlar tomonidan yuqori baholanganini ta’kidladi. 2025 yilda eksport hajmi 23% ga oshib, 33,4 milliard dollarga yetdi. Oltinsiz hisoblaganda eksport 23,5 milliard dollarni tashkil etdi.
Mamlakatning oltin-valyuta zaxiralari ham sezilarli darajada mustahkamlandi — ular ilk bor 60 milliard dollardan oshdi, yil boshida esa 40,5 milliardni tashkil etgan edi. Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, bu keyingi iqtisodiy islohotlarni amalga oshirish uchun mustahkam moliyaviy poydevor yaratdi.
Shavkat Mirziyoyev shuningdek, to‘qqiz yil avval 100 milliard dollarlik YaIM darajasiga erishish ambitsiyali maqsad sifatida ko‘rilganini eslatdi. Bugungi ko‘rsatkichlar esa O‘zbekistonning barcha muhim rivojlanish sohalaridagi keng qamrovli o‘zgarishlari va yutuqlarini yaqqol aks ettiradi.

ВВП Узбекистана в 2025 году впервые превысил $145 млрд
Президент Узбекистана сообщил, что в 2025 году ВВП страны впервые превысил $145 млрд. Экспорт вырос на 23%, а золотовалютные резервы — до $60 млрд.
В 2025 году валовой внутренний продукт Узбекистана впервые в истории превысил 145 млрд долларов. Об этом заявил президент страны Шавкат Мирзиёев в обращении к Олий Мажлису и народу Узбекистана.
Глава государства отметил, что достигнутый результат свидетельствует о высоком потенциале народа и государства. По его словам, даже на фоне глобальных перебоев в производственных и транспортно-логистических цепочках, а также резкого роста цен на сырьё и финансовые ресурсы, экономика страны демонстрирует стабильный и уверенный рост.
Президент подчеркнул, что экономическая динамика Узбекистана получает высокую оценку со стороны мирового сообщества и авторитетных международных организаций. В 2025 году объём экспорта вырос на 23% и достиг 33,4 млрд долларов. Без учёта золота экспорт составил 23,5 млрд долларов.
Значительно укрепились и золотовалютные резервы страны — они впервые превысили 60 млрд долларов, тогда как в начале года составляли 40,5 млрд. Это, по словам президента, стало прочной финансовой основой для дальнейшего проведения экономических реформ.
Шавкат Мирзиёев также напомнил, что ещё девять лет назад достижение уровня ВВП в 100 млрд долларов рассматривалось как амбициозная цель. Текущие показатели, отметил он, наглядно отражают масштабные изменения и достижения Узбекистана во всех ключевых сферах развития.