O‘zbekiston stablecoinlarni to‘lov vositasi sifatida qonuniylashtirish imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda
O‘zbekistonda stеyblkoinlarni qonuniy to‘lov vositasi sifatida sinovdan o‘tkazish va kapital bozorida aktivlarni tokenlashtirishni joriy etish rejalashtirilmoqda.
O‘zbekiston stеyblkoinlardan qonuniy to‘lov vositasi sifatida foydalanishga ruxsat berishi va kapital bozorida aktivlarni tokenlashtirish bo‘yicha loyihalarni sinovdan o‘tkazishi mumkin. Bu haqda Milliy istiqbolli loyihalar agentligi (MILА) birinchi direktor o‘rinbosari Vyacheslav Pak “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, prezident Shavkat Mirziyoyev 10-sentabr kuni mazkur tashabbuslarni ilgari surish bo‘yicha aniq topshiriqlar bergan.
«MILАga Markaziy bank bilan birgalikda hisob-kitoblarda stеyblkoinlardan foydalanish amaliyotini sinovdan o‘tkazish va kapital bozorida qimmatli qog‘ozlarni tokenlashtirish loyihalarini amalga oshirish topshirildi», — dedi Pak.
Agentlik Markaziy bank va boshqa tegishli vazirliklar bilan birgalikda davlat rahbari topshiriqlarini bajarishni muvofiqlashtiradi.
Stеyblkoinlar nima?
Stеyblkoin — bu qiymati an’anaviy aktivlarga, masalan, AQSh dollari, yevro, oltin yoki neftga bog‘langan kriptovalyuta turi. Ular keng ko‘lamda to‘lovlar, pul o‘tkazmalari va jamg‘armalarda qo‘llaniladi. Eng mashhur misollar — USDT (Tether), USDC va DAI. Volatilligi yuqori bo‘lgan kriptovalyutalardan farqli ravishda, stеyblkoinlar asosiy aktivga deyarli barqaror kursni ta’minlaydi (masalan, 1 USDT = 1 AQSh dollari).
Aktivlarni tokenlashtirish.
O‘zbekiston, shuningdek, tokenlashtirish istiqbollarini ham o‘rganishni rejalashtirmoqda — ya’ni ko‘chmas mulk, qimmatli qog‘ozlar, oltin yoki san’at asarlari kabi real aktivlarni raqamli tokenlarga aylantirish. Bunday mexanizm aktivlarni raqamli platformalarda samaraliroq boshqarish imkonini beradi va mamlakat moliya bozorlariga kirishni kengaytiradi.

Узбекистан рассматривает возможность легализации стейблкоинов как платёжного средства
В Узбекистане планируют протестировать стейблкоины как законное платёжное средство и внедрить токенизацию активов на рынке капитала.
Узбекистан может разрешить использование стейблкоинов в качестве законного платёжного средства и протестировать проекты по токенизации активов на рынке капитала. Об этом сообщил первый заместитель директора Национального агентства перспективных проектов (НАПП) Вячеслав Пак в интервью телеканалу «Узбекистан 24».
По его словам, президент Шавкат Мирзиёев 10 сентября дал конкретные поручения по продвижению этих инициатив.
«НАПП совместно с Центральным банком поручено протестировать практику использования стейблкоинов при расчётах и реализовать проекты по токенизации ценных бумаг на рынке капитала», — отметил Пак.
Агентство вместе с Центральным банком и другими профильными министерствами будет координировать выполнение поручений главы государства.
Что такое стейблкоины. Это вид криптовалюты, стоимость которого привязана к традиционным активам — доллару США, евро, золоту или нефти. Они широко используются для платежей, переводов и сбережений. Наиболее известные примеры — USDT (Tether), USDC и DAI. В отличие от волатильных криптовалют, стейблкоины обеспечивают почти фиксированный курс к базовому активу (например, 1 USDT = 1 доллар США).
Токенизация активов. Узбекистан также намерен изучить перспективы токенизации — перевода реальных активов, таких как недвижимость, ценные бумаги, золото или произведения искусства, в цифровые токены. Такой механизм позволит эффективнее управлять активами на цифровых платформах и расширит доступ к финансовым рынкам страны.