O‘zbekistonning tashqi qarzi 72 mlrd dollardan oshdi
2025-yil 1-iyul holatiga O‘zbekistonning tashqi qarzi 72,2 mlrd dollarni tashkil etdi. Joriy operatsiyalar hisobidagi taqchillik esa 156 mln dollargacha kamaydi.
Markaziy bank ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yil 1-iyul holatiga O‘zbekistonning umumiy tashqi qarzi 72,2 mlrd dollarga yetdi. Shundan 36,8 mlrd dollari davlat majburiyatlari, 35,4 mlrd dollari esa korporativ qarzlar hissasiga to‘g‘ri keladi. Yil boshidan tashqi qarz hajmi 8,1 mlrd dollarga oshgan.
Shunga qaramay, to‘lov balansi holati yaxshilangan. Joriy operatsiyalar hisobidagi taqchillik 156,3 mln dollargacha qisqardi. O‘tgan yilning shu davrida u qariyb 2,9 mlrd dollarni tashkil etgandi. Bu natija eksport hajmining o‘sishi, tashqi savdo balansidagi manfiy ko‘rsatkichning kamayishi va mehnat migrantlarining pul o‘tkazmalari ko‘payishi bilan bog‘liq.
Yilning birinchi yarmida eksport hajmi 29 foizga oshib, 16,6 mlrd dollarga yetdi. Import esa 10 foizga o‘sib, 23 mlrd dollarni tashkil etdi. Natijada tashqi savdo taqchilligi 20 foizga qisqarib, 6,4 mlrd dollarga teng bo‘ldi.
Investitsiyalar oqimi ham tashqi iqtisodiy barqarorlikni qo‘llab-quvvatladi: to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar 42 foizga oshib, 1,6 mlrd dollarga yetdi, portfel investitsiyalari esa 3,1 mlrd dollarni tashkil etdi.

Внешний долг Узбекистана превысил $72 млрд
На 1 июля 2025 года внешний долг Узбекистана составил $72,2 млрд. Дефицит счёта текущих операций снизился до $156 млн.
По данным Центрального банка, на 1 июля 2025 года совокупный внешний долг Узбекистана достиг 72,2 млрд долларов. Из них 36,8 млрд долларов приходится на государственные обязательства, а 35,4 млрд — на корпоративные заимствования. С начала года внешний долг увеличился на 8,1 млрд долларов.
Несмотря на рост долговой нагрузки, ситуация в платежном балансе улучшилась. Дефицит счёта текущих операций сократился до 156,3 млн долларов против почти 2,9 млрд долларов годом ранее. Это связано с ростом экспорта, сокращением дефицита торгового баланса и увеличением объёмов денежных переводов мигрантов.
За первое полугодие экспорт вырос на 29% и составил 16,6 млрд долларов, тогда как импорт увеличился лишь на 10% — до 23 млрд долларов. Дефицит торгового баланса сократился на 20%, до 6,4 млрд долларов.
Приток инвестиций также поддержал внешнеэкономическую устойчивость: прямые иностранные инвестиции увеличились на 42% и достигли 1,6 млрд долларов, а портфельные вложения составили 3,1 млрд долларов.