O‘zbekistonda oltin yil boshidan beri 33-marta rekord narxga chiqdi
O‘zbekistonda oltin narxi grammiga 1,54 mln so‘mga yetib, yil davomida 33-marta rekord yangiladi. Jahon bozorida esa kotirovkalar unsiya uchun $3800 dan oshdi.
30 sentyabr kuni O‘zbekistonda oltin narxi yana tarixiy cho‘qqiga chiqdi. Markaziy bank ma’lumotiga ko‘ra, qimmatbaho metallning bir grami 1 538 300 so‘mni tashkil etdi. Bu avvalgi kunga nisbatan 1 foiz, 24 sentyabrdagi rekorddan esa 0,16 foiz yuqori. Besh grammli quymaning narxi 7,691 million so‘mga yetdi.
2025-yil boshidan buyon mamlakatda oltin narxi 33 marta rekord yangiladi. To‘qqiz oy ichida o‘sish 35,8 foizni, o‘tgan yilning shu sanasiga nisbatan esa 37 foizni tashkil etdi.
Jahon bozorlarida ham tarixiy o‘sish kuzatilmoqda: oltin narxi ilk bor unsiya uchun 3800 dollardan oshib, 3864,17 dollarga ($124,24 grammi) yetdi. Mutaxassislar buni dollar kursining pasayishi va AQSh hukumati byudjet qabul qilinmagani sababli yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan “shutdown” xavfi bilan bog‘lashmoqda.
Markaziy bank 2018-yildan boshlab aholiga oltin tangalar, 2020-yildan esa o‘lchovli quymalarni sotmoqda. Bu choralar iqtisodiyotning xorijiy valyutaga qaramligini kamaytirish hamda fuqarolar uchun investitsiya imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan.

Золото в Узбекистане обновило рекорд стоимости в 33-й раз с начала года
В Узбекистане цены на золото достигли 1,54 млн сумов за грамм, побив рекорд уже в 33-й раз за год. Мировые котировки превысили $3800 за унцию.
30 сентября цены на золото в Узбекистане вновь достигли исторического максимума. По данным Центрального банка, грамм драгметалла стоит 1 538 300 сумов, что на 1% выше уровня предыдущего дня и на 0,16% выше рекорда от 24 сентября. Стоимость пятиграммового слитка достигла 7,691 млн сумов.
С начала 2025 года цена золота в стране обновляла рекорд уже 33 раза. За девять месяцев рост составил 35,8%, а по сравнению с аналогичным днём прошлого года — 37%.
На мировых рынках также наблюдается исторический подъём: котировки впервые превысили отметку в $3800 за тройскую унцию и достигли $3864,17 ($124,24 за грамм). Аналитики связывают это с падением курса доллара и рисками возможного шатдауна правительства США из-за непринятого бюджета.
Центральный банк Узбекистана с 2018 года реализует золотые монеты населению, а с 2020-го — мерные слитки. Эти меры были направлены на снижение зависимости экономики от иностранной валюты и расширение инвестиционных инструментов для граждан.