AQSh apellyatsiya sudi Tramp bojlarini noqonuniy deb topdi
AQSh apellyatsiya sudi Tramp bojlarini noqonuniy deb topdi. Qaror 14-oktabrgacha kechiktirildi, Oliy sudga shikoyat qilish uchun vaqt berildi.
AQSh apellyatsiya sudi ko‘pchilik ovoz (7 ga qarshi 4) bilan Donald Trampning ikkinchi prezidentlik muddati davrida joriy etilgan bojlarning katta qismini noqonuniy deb topdi. Ushbu qaror Trampning xalqaro iqtisodiy siyosatdagi asosiy vositasi sifatida tariflardan foydalanishini shubha ostiga qo‘ydi.
Shu bilan birga, sud bojlarni 14-oktabrgacha kuchda qoldirdi, bu vaqt mobaynida ma’muriyat qarorni Oliy sudga shikoyat qilishi mumkin. Yakuniy so‘zni endi AQSh Oliy sudi aytadi.
Tramp bojlarni tashqi iqtisodiy bosim va savdo kelishuvlarini qayta ko‘rib chiqish vositasi sifatida qo‘llagan edi. Unga ko‘ra, bu choralar AQShga savdo hamkorlaridan yon berishlarga erishishda yordam bergan, biroq bozorlarda beqarorlikni kuchaytirgan.
Eks-prezident sud qarorini “juda xolis emas” deb atadi va Oliy sud uni bekor qilishiga ishonch bildirdi: “Agar bu bojlar bir kun bekor qilinsa, bu mamlakat uchun falokat bo‘ladi”, — deb yozdi u Truth Social’dagi sahifasida.
Sud qarorida Tramp Xalqaro favqulodda iqtisodiy vakolatlar to‘g‘risidagi qonun (IEEPA) doirasidagi vakolatlarni oshirib yuborgani aytildi. Ushbu qonun avval asosan sanksiyalar va aktivlarni muzlatib qo‘yish uchun qo‘llangan, ammo hech qachon bojlarni belgilash uchun ishlatilmagan.
Biroq qaror Tramp tomonidan boshqa huquqiy asoslarda joriy etilgan po‘lat va alyuminiy importiga qo‘yilgan bojlarni qamrab olmaydi.

Апелляционный суд США признал тарифы Трампа незаконными
Апелляционный суд США постановил, что тарифы Трампа незаконны. Решение отложено до 14 октября, чтобы дать время для апелляции в Верховный суд.
Апелляционный суд США большинством голосов (7 против 4) постановил, что большая часть тарифов, введённых Дональдом Трампом в период его второго президентского срока, является незаконной. Решение суда подрывает использование тарифов как ключевого инструмента международной экономической политики экс-президента.
Суд при этом оставил пошлины в силе до 14 октября, чтобы дать администрации возможность обжаловать вердикт в Верховном суде. Таким образом, именно высшая судебная инстанция США может поставить окончательную точку в споре о законности тарифной политики Трампа.
Трамп использовал пошлины как инструмент внешнеэкономического давления и средство пересмотра торговых соглашений. По его словам, такие меры помогали добиваться уступок от партнёров, хотя они и усиливали волатильность на рынках.
Бывший президент назвал решение суда «крайне пристрастным» и выразил уверенность, что Верховный суд отменит его. «Если эти пошлины когда-нибудь отменят, это станет катастрофой для страны», — написал он в своей социальной сети Truth Social.
Судьи признали, что Трамп превысил полномочия, заложенные в Законе о чрезвычайных международных экономических полномочиях (IEEPA), впервые использованном им для введения тарифов. Ранее этот закон применялся преимущественно для санкций и заморозки активов, но не для установления торговых пошлин.
При этом решение суда не затрагивает тарифы на импорт стали и алюминия, которые были введены на основании других законодательных норм.