1-avgustdan O‘zbekistonda nimalar o‘zgaradi?
1-avgustdan boshlab O‘zbekistonda ijtimoiy siyosat, yer osti boyliklaridan foydalanish, narxlar va standartlarni tartibga solishga oid bir qator muhim o‘zgarishlar kuchga kiradi.
🔹 Ish haqi, pensiya va stipendiyalar oshiriladi
Prezident farmoniga ko‘ra, 1-avgustdan boshlab quyidagilar oshiriladi:
• minimal ish haqi (MROT),
• bazaviy hisoblash miqdori (BHM),
• pensiyalar, nafaqalar va oliygoh hamda kollej talabalari stipendiyalari.
🔹 Yer osti boyliklaridan noqonuniy foydalanish haqida xabar berganlarga mukofot
1-avgustdan fuqaro tomonidan noqonuniy foydali qazilma qazib olish haqida berilgan ma’lumot tasdiqlansa, pul mukofoti bilan rag‘batlantiriladi.
🔹 Bolalar bog‘chalari uchun kompensatsiya
Pilot hududlarda ota-onalarning xususiy maktabgacha ta’lim muassasalariga to‘laydigan xarajatlarining bir qismi kompensatsiya qilinadigan tizim joriy etiladi.
🔹 Mahsulotlarga majburiy standartlar bekor qilinadi
1-avgustdan oziq-ovqat mahsulotlariga davlat standartlari (GOST) majburiy qo‘llanilishi bekor qilinadi. Ishlab chiqaruvchilar xavfsizlik talablariga rioya qilgan holda o‘z ichki texnik shartlarini qo‘llashlari mumkin bo‘ladi.
🔹 Dorixona litsenziyalashning yangi tizimi
Farmatsevtika faoliyatini litsenziyalash tartibi soddalashtiriladi, ayniqsa dorixonalar yetishmaydigan qishloq hududlari uchun.
🔹 Mahsulotlarning elektron pasporti
Ishlab chiqaruvchilar bosqichma-bosqich mahsulotlarga elektron pasport joriy etadilar, bu esa tovarlarning kelib chiqishi va sifatini kuzatib borish imkonini beradi.

Что изменится в Узбекистане с 1 августа?
С 1 августа в Узбекистане вступает в силу ряд важных изменений, касающихся социальной политики, недропользования, регулирования цен и стандартов.
🔹 Повышение зарплат, пенсий и стипендий
Согласно указу президента, с 1 августа увеличиваются:
• минимальный размер оплаты труда (МРОТ),
• базовая расчетная величина (БРВ),
• пенсии, пособия и стипендии студентов вузов и колледжей.
🔹 Бонус за сообщения о нарушениях в недропользовании
С 1 августа вступает в силу порядок поощрения граждан, сообщивших о незаконной добыче полезных ископаемых. За подтверждённую информацию предусмотрено денежное вознаграждение.
🔹 Компенсация за детские сады
В пилотных регионах начнёт действовать система компенсации части расходов родителей на оплату частных дошкольных учреждений.
🔹 Отмена обязательных стандартов на продукты
С 1 августа отменяется обязательное применение государственных стандартов (ГОСТов) на продовольственные товары. Производители смогут применять внутренние технические условия при условии соблюдения безопасности.
🔹 Новая система лицензирования аптек
Упрощается процедура лицензирования фармацевтической деятельности, особенно для сельских районов, где ощущается нехватка аптек.
🔹 Электронные паспорта продукции
Производители начнут поэтапно внедрять электронные паспорта на продукцию, что позволит отслеживать происхождение и качество товаров.